ΟΦΗ

Ήττα με ψηλά το κεφάλι, 2-1 από τον Ολυμπιακό

Δε φοβήθηκε, δεν "κρύφτηκε", προσπάθησε να παίξει το ποδόσφαιρό του και κυνήγησε μέχρι το φινάλε ένα θετικό αποτέλεσμα στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης". Ο ΟΦΗ στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 2-1.

Σουντανί από πλευράς Ολυμπιακού και Ναμπί για την Κρητική ομάδα οι σκόρερ της αναμέτρησης. Από ένα δοκάρι για κάθε ομάδα. Αναλυτικότερα η "εικόνα" του αγώνα:

3' ΔΟΚΑΡΙ. Ο Λοβέρα έπιασε το σουτ, ο Σωτηρίου έδιωξε με τα δάκτυλα και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό του δοκάρι.

5' Δυνατό σουτ του Μεγιάδο για τον ΟΦΗ, μπλόκαρε ο Σα.

11' ΓΚΟΛ 1-0. Σέντρα του Ποντένσε από δεξιά, κεφαλιά του Σουντανί και η μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου.

21' Ο Τσιλιανίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, αλλά ο Παπαδόπουλος με τάκλιν από πίσω τον πρόλαβε, καθώς ο παίκτης των Κρητικών ήταν έτοιμος να βγει τετ-α-τετ.

40' Ο Ποντένσε μπήκε στην περιοχή και πάσαρε στον Σουντανί, ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει εστία, αλλά την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

45' ΓΚΟΛ 1-1. Ο Ναμπί έπιασε τρομερό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σα ισοφαρίζοντας.

54' ΔΟΚΑΡΙ. Ωραία κίνηση του Σεμέντο και πάσα στον Ναμπί, ο οποίος με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Σα.

55' Ποντένσε, Σουντανί και Γκερέρο συνεργάστηκαν, όμως ο Ισπανός δεν μπόρεσε να απειλήσει, καθώς ο Μαρινάκης απομάκρυνε.

57' ΓΚΟΛ 2-1. Λάθος του Νάστου στην άμυνα, ο Γκερέρο πάσαρε στον Σουντανί, ο οποίος νίκησε τον Σωτηρίου.

66' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Μασούρα να πασάρει στον Γκερέρο, που σκόραρε από κοντά, αλλά μετά τη χρήση του VAR το τέρμα ακυρώθηκε καθώς ο Σουνταντί (από τον οποίο ξεκίνησε η φάση) ήταν εκτεθειμένος.

83' Δυνατό σουτ του Σεμέντο πάνω στον Σα.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Πάτρας (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
VAR: Κουμπαράκης (Ξάνθης)
AVAR: Σάββας (Σερρών)
Παρατηρητής διαιτησίας: Τάπραντζης (Αιτωλοακαρνανίας)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Παπαδόπουλος, Σεμέδο, Τοροσίδης (63' Γκασπάρ), Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Λοβέρα (56' Μασούρας), Σουντανί (81' Καμαρά), Γκερέρο.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Νάστος (64' Κουτρουμπής), Γιαννούλης, Κοροβέσης, Νέιρα, Μεγιάδο, Τσιλιανίδης (87' Βαζ), Ναμπί, Σεμέδο, Φιγκεϊρέδο (67' Μάνος).