ΟΦΗ

Φιλική νίκη του ΟΦΗ επί της Άντερλεχτ

Νίκη στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε της Άντερλεχτ με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Σακόρ στο 40ο λεπτό.

Το φιλικό πραγματοποιήθηκε στο αθλητικό κέντρο της Άντερλεχτ. Η Κρητική ομάδα σκόραρε με το "καλημέρα", αλλά το τέρμα του Σασί ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το γκολ που έκρινε το νικητή σημειώθηκε στο 40ο λεπτό όταν ο Φερέιρα σέντραρε και ο Σακόρ με πλασέ σκόραρε.

Ο Γιώργος Σίμος είδε για 1η φορά την ομάδα να παίζει υπό τις οδηγίες του και δοκίμασε πράγματα και πρόσωπα, χρησιμοποιώντας σ' όλη τη διάρκεια του αγώνα μόνο τους Κοροβέση και Σεμέντο. Το "φιλμ" της φιλικής αναμέτρησης:

2' Ο Σασί σκόραρε, αλλά το τέρμα δε μέτρησε καθώς ο Τυνήσιος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ

9' Άστοχη κεφαλιά του Γκέρκενς

20' Πάσαρε ο Φερέιρα, σούταρε ο Ναμπί, μπλόκαρε ο Μπεκς

37' O Ελ Χατζ βγήκε τετ-α-τετ με τον Σωτηρίου, πλάσαρε, αλλά ο Κοροβέσης έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή του τέρματος

40' (0-1) ΓΚΟΛ για τον ο ΟΦΗ με πλασέ του Σακόρ μέσα από την περιοχή έπειτα από σέντρα του Φερέιρα

47' Σούταρε του Σακόρ μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Άντερλεχτ

55' Ο Κουμς νίκησε τον Σωτηρίου, αλλά το γκολ δε μέτρησε ως οφσάιντ

83' Κεφαλιά του Κομπά μετά από εκτέλεση κόρνερ απομάκρυνε ο Νάστος

88' Σουτ του Μάνου απομάκρυνε σε κόρνερ ο Μπεκς. Ο Ντίνας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Περδίκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ

ΟΦΗ: Σωτηρίου (73' Δερμιτζάκης), Μπράουν (46' Μαρινάκης), Νάστος, Γιαννούλης (78' Νοικοκυράκης), Κοροβέσης (61' Μπολάκης), Μεγιάδο (46' Νέιρα), Αντίλ Ναμπί (61' Σαμίρ Ναμπί), Σακόρ (73' Οικονόμου), Σεμέντο (61' Ντίνας), Φερέιρα (46' Μάνος), Σασί (78' Περδίκης).