Μικτές Ομάδες

Πρόκριση στους "16" η Κ14... Ο Κλάδης το "χρυσό" γκολ (pics)

Η Μικτή Χανίων Κ14 έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφαλίζει την πρόκριση στους "16" του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων, μετά τη νίκη με 1-0 επί του Ρεθύμνου στις Μουρνιές για την 4η αγωνιστική.

Τα παιδιά των Γιώργου Ριτζάκη, Γιώργου Μουριζάκη ήταν... πιστά στο ραντεβού με την πρόκριση και δεν άφησαν τη μεγάλη ευκαιρία να πάει χαμένη, γνωρίζοντας εξ αρχής ότι το τρίποντο θα τους στείλει στην επόμενη φάση και μάλιστα δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της φάσης των ομίλων.

Το γκολ του Κλάδη λίγο πριν το ημίχρονο αποδείχτηκε αρκετό και τα Χανιά με σωστή διαχείριση στην επανάληψη πήραν τη νίκη που όχι μόνο τους έστειλε στις 16 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας, αλλά τους κρατά και στην κορυφή του 8ου ομίλου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα μέσα στο γήπεδο από το πρώτο λεπτό και είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά και την υπεροχή γενικότερα απέναντι στους Ρεθυμνιώτες, που παρουσιάστηκαν κυρίως σε παθητικό ρόλο.

Τελικά το γκολ ήρθε σε ένα πολύ καίριο σημείο για την ΕΠΣΧ, λίγα λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου. Ο Στασινός Κλάδης πήρε τη μπάλα στο ύψος της περιοχής και σε διαγώνια θέση και με μία "κοφτή" ντρίμπλα και ένα εξαιρετικό αριστερό σουτ, έστειλε τη μπάλα στο απέναντι "Γ" του Αποστολάκη για το 1-0.

Οι πανηγυρισμοί στο 1-0 που έχει πετύχει ο Κλάδης