Κύπελλο Ελλάδος

Στον τελικό η ΑΕΚ, 2-2 με τον Άρη

Η φράση "ματς που έσπαγε καρδιές" είναι από τις πλέον κλισέ στο αθλητικό ρεπορτάζ, αλλά βρίσκει πλήρη εφαρμογή στον επαναληπτικό κυπέλλου στο "Κλεάνθης Βικελίδης". Τέσσερα γκολ, δύο δοκάρια, παράταση και τέσσερις κόκκινες "σημάδεψαν ένα από τα πιο πλήρη παιχνίδια της φετινής αγωνιστικής περιόδου.

Ο Άρης είχε σφιχταγκαλιάσει την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου μέχρι και το έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το γκολ του Λιβάια οδήγησε το ματς στην παράταση κι άλλο ένα του Κροάτη επιθετικού στον έξτρα χρόνο έστειλε την ΑΕΚ στον τελικό για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά.

Ο "δικέφαλος" ολοκλήρωσε το παιχνίδι με οκτώ παίκτες λόγω αποβολής στα τελευταία λεπτά της παράτασης των Μάνταλου, Σιμόες και Ολιβέιρα (όλοι με 2η κίτρινη), κάτι που σημαίνει ότι χάνουν το προσεχές ντέρμπι του πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό.

Από την πλευρά του Άρη αποβλήθηκε ο προπονητής τερματοφυλάκων, Αλέκος Ράντος λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Η ΑΕΚ είχε και δύο δοκάρια με τον Σιμόες και τον Αλμπάνη. Οι σημαντικότερες στιγμές της αναμέτρησης:

57' ΓΚΟΛ 1-0. Ο Φετφατζίδης πήρε τη μπάλα μετά από λάθος απομάκρυνση του Λόπες, γύρισε στον Μαντσίνι, ο οποίος από κοντά άνοιξε το σκορ.

75' ΔΟΚΑΡΙ. Ο Σιμόες μετά από έξοχη πάσα του Μάνταλου σημάδεψε το δοκάρι του Κουέστα, ο οποίος είδε τη μπάλα να καταλήγει στα χέρια του.

90+3' ΓΚΟΛ 2-0. Ο Μαντσίνι πάσαρε στον Ντιγκινί, η μπάλα προσέκρουσε στον Παουλίνιο και κατέληξε στα δίχτυα του Μπάρκα.

90+6' ΓΚΟΛ 2-1. Σέντρα του Παουλίνιο από δεξιά, ο Λιβάια πήρε την πρώτη κεφαλιά, απέκρουσε προσωρινά ο Κουέστα και ο Κροάτης επέμεινε μειώνοντας με πλασέ στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

102' ΓΚΟΛ 2-2. Ο Αλμπάνης κουβάλησε πολλά μέτρα τη μπάλα, πάσαρε στον Ολιβέιρα, αυτός με τη μία την ασίστ στον Λιβάια, ο οποίος με πλασέ ισοφάρισε.

120' ΔΟΚΑΡΙ. Ο Αραούχο στην κόντρα γύρισε στον Αλμπάνη, ο οποίος προ κενής εστίας "σημάδεψε" το οριζόντιο δοκάρι.

Κίτρινες: Σιμόες (54'), Ματίγια (81'), Μαντσίνι (84'), Μάνταλος (94'), Ολιβέιρα (103'), Σβάρνας (111'), Μάνταλος (120'), Ρόουζ (121'), Σιμόες (122') Ολιβέιρα (124').

Κόκκινες: Ράντος (104'), Μάνταλος (2η κίτρινη 120'), Σιμόες (2η κίτρινη 122'), Ολιβέιρα (2η κίτρινη 124').

Διαιτητής: Ντάνι Μάκελι (Ολλανδία) Βοηθοί: Μάριο Ντικς (Ολλανδία) - Χεσέλ Στέγκστρα (Ολλανδία) 4ος: Αριστομένης Διαμαντόπουλος VAR: Γιόακιμ Κάμφιους - Πολυχρόνης Κωσταράς

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρούουζ, Ματίγια, Σάσα, Κόρχουτ, Δεληζήσης, Τόνσο (96' Μαρτίνες), Γκάμα (89' Ντιγκινί), Φετφατζίδης (78' Μπα), Λάρσον (49' Μαντσίνι), Ιντέγε.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης (46' λ.τρ. Παουλίνιο), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες (65' λ.τρ. Χουλτ), Σιμόες, Μάνταλος, Κρίστιτσιτς (73' Αραούχο), Βέρντε (65' Αλμπάνης), Ολιβέιρα, Λιβάια (110' Σιμάνσκι).