Κύπελλο Ελλάδος

Με ανατροπή το προβάδισμα του ΠΑΟΚ - Επαιξε ο Τζολάκης (vid)

Συγκλονιστικό ήταν το παιχνίδι που διεξήχθη στην Τούμπα, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με σκορ 3-2 από τον Ολυμπιακό. Τίποτε δεν προμήνυε ότι το ματς θα είχε αυτή την εξέλιξη μετά το αρχικό προβάδισμα του Ολυμπιακού με σκορ 2-0 μόλις στο 8ο λεπτό!

Οι δυο ομάδες επιβεβαίωσαν ότι είναι οι καλύτερες στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή, προσφέροντας εντυπωσιακό θέαμα στον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο της Τούμπας και απόλαυσε το παιχνίδι στην τηλεόραση. Ενα παιχνίδι, το οποίο είχε πέντε συνολικά γκολ, με τον ΠΑΟΚ να σφραγίζει τη νίκη χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δημήτρη Πέλκα στο 69ο λεπτό όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σεμέδο.

Το αξιοσημείωτο γεγονός είναι φυσικά η παρουσία του Κωσταντή Τζολάκη κάτω από τα δοκάρια της εστίας του Ολυμπιακού. Ο 17χρονος Χανιώτης τερματοφύλακας των "ερυθρολεύκων" κλήθηκε εσπευσμένα να βοηθήσει την ομάδα του σε ένα από τα πιο δύσκολα παιχνίδια της περιόδου, αντικαθιστώντας τον Σα, έχοντας μια καλή απόδοση, καθώς δεν είχε ευθύνη στα γκολ που σημειώθηκαν για λογαριασμό του ΠΑΟΚ.

Από ‘κει και πέρα, οι δυο ομάδες θα έχουν την ευκαιρία σε λίγες ημέρες να λύσουν τους λογαριασμούς τους στον επαναληπτικό που θα ακολουθήσει στο γήπεδο Καραϊσκάκη.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τα γκολ του Χασάν στο 4ο λεπτό και του Γκιλιέρμε στο 8’, για να ακολουθήσει μέσα σε ένα δίλεπτο η ισοφάριση από πλευράς ΠΑΟΚ, χάρη στα γκολ του Πέλκα στο 10’ και του Μίσιτς στο 12’. Τη νίκη στον ΠΑΟΚ χάρισε ο Πέλκας με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 69’.

Στο 85’ ο ΠΑΟΚ έχασε το Γιαννούλη ο οποίος αποβλήθηκε δικαιολογημένα με απευθείας κόκκινη κάρτα για ένα πολύ σκληρό τάκλιν πάνω στον Ραντζέλοβιτς.

Διαιτητής: Εστράδα Φερνάντες (Ισπανία). Βοηθοί: Αλόνσο Φερνάντες (Ισπανία) - Μαγκάν (Ισπανία). 4ος διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών).

Κίτρινες κάρτες: Μίσιτς (28'), Σισέ (28'), Σεμέδο (30'), Ελαμπντελαουί (33'), Μάτος (43'), Πέλκας (61'), Καμαρά (71'), Μαουρίσιο (80').

Κόκκινη κάρτα: Γιαννούλης (85')

ΠΑΟΚ (Αμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Γιαννούλης, Ινγκασον, Μιχάι, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Πέλκας (81' Ροντρίγκο), Ελ Καντουρί (79' Λημνιός), Μπίσεσβαρ (89' Εσίτι), Ακπομ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ελαμπντελαουί (70’ Γκασπάρ), Τσιμίκας, Σεμέδο, Σισέ, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά (86' Ελ Αραμπί), Μασούρας (77’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά, Χασάν.