Κύπελλο Ελλάδος

Ισχνό προβάδισμα η ΑΕΚ, 2-1 τον Άρη

Πραγματικό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ. Το ματς της ΑΕΚ με τον Άρη τα είχε όλα. Γκολ (τρία), πέναλτι, κόκκινη και αρκετή ένταση. Ισχνό προβάδισμα πρόκρισης η ΑΕΚ που επικράτησε με 2-1, ελπίζει και ο Άρης που του αρκεί νίκη με 1-0 στη ρεβάνς για να προκριθεί στον τελικό του κυπέλλου.

Το σκορ άνοιξε στο 8ο λεπτό ο Πέτρος Μάνταλος. Ο Κρίστιτσιτς τροφοδότησε τον Λιβάια, αυτός με τακουνάκι τον Μάνταλο και ο αρχηγός της ΑΕΚ από πλάγια θέση άνοιξε το σκορ (1-0). Ο Άρης απάντησε άμεσα.

Στο 11' ο Ντίας υπέδειξε πέναλτι του Σβάρνα πάνω στον Λάρσον. Ο Μπρούνο Γκάμα εκτέλεσε εύστοχα και οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια (1-1). Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο 57ο λεπτό. Ο Βέρντε εκτέλεσε κόρνερ και ο Βράνιες με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα αρχικά στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Κουέστα (2-1).

Επτά λεπτά νωρίτερα ο Ματίγια αντίκρισε, μετά την εξέταση του VAR, την κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμά του στον Λιβάια και ο Άρης έμεινε με 10 παίκτες. Πολύ καλό θέαμα στο πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ να δημιουργεί τις περισσότερες ευκαιρίες. Κακό θέαμα στην επανάληψη όπου επικράτησαν τα νεύρα και η ένταση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αρκετή καθυστέρηση στερα από υπόδειξη του Πορτογάλου ρέφερι, λόγω των εντάσεων που δημιουργήθηκαν στα αποδυτήρια. Τα πάντα πλέον θα κριθούν στη ρεβάνς του "Κλελάνθης Βικελίδης" (δεν έχει κθοριστεί ακόμη ημερομηνία.

Διαιτητής: Αρτούρ Σοάρες Ντίας (Πορτογαλία), Βοηθοί: Ρούι Λισίνιο (Πορτογαλία) - Πάουλο Σοάρες (Πορτογαλία)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Βέρντε (74' Κλωναρίδης), Μάνταλος, Λιβάια, Αραούχο (88' Χριστόπουλος).

Άρης (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Δεληζήσης, Βέλεθ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (52' Μπα), Γκάμα (95’ Ντιγκινί), Λάρσον (67' Σόουζα), Ιντέγε.