Κύπελλο Ελλάδος

Με περίπατο η ΑΕΚ στα ημιτελικά

Εύκολη η πρόκριση της ΑΕΚ στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος. "Χτυπώντας" από δύο φορές σε κάθε ημίχρονο επικράτησε του Παναιτωλικού με 4-0 και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στο Αγρίνιο προκρίθηκε εύκολα στους "4" του θεσμού για 5η συνεχόμενη χρονιά.

Ο "Δικέφαλος" προηγήθηκε μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Λόπες σέντραρε από αριστερά, ο Κέβιν δεν απομάκρυνε σωστά και ο Ολιβέιρα με ωραίο μονοκόμματο σουτ άνοιξε το σκορ (1-0). Η υπόθεση πρόκριση ξεκαθάρισε ουσιαστικά στο 36ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν τη μπάλα, ο Αραούχο πάσαρε στον Μάνταλο, αυτός πέρασε δύο αντιπάλους και γύρισε στον επερχόμενο Κρίστισιτς, ο οποίος σκόραρε σε κενή εστία δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του (2-0).

Η ΑΕΚ "χτύπησε" ακόμη δύο φορές στην επανάληψη. Στο 78ο λεπτό ο Αραούχο έκλεψε την μπάλα από τον Σίεστεντ, έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Αλμπάνης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία (3-0) σκοράροντας για δεύτερο σερί παιχνίδι.

Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 88ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λιβάγια, παρά την προσπάθεια του Κνετ που έπεσε σωστά. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο ίδιος ένα λεπτό νωρίτερα από τον Κνετ μετά από κάθετη του Κρίστισιτς.

Καλή η διαιτησία του Χανιώτη Γιώργου Τσαγκαράκη (ο οποίος χρειάστηκε να "τσεκάρει" το VAR τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο τέρμα της "Ένωσης") και των (εξ' Ηρακλείου) βοηθών του Νικολακάκη - Παπαδάκη.

Με την ολοκλήρωση του αγώνα στο (άδειο) ΟΑΚΑ ολοκληρώθηκε η εικόνα της προημιτελικής φάσης. Στην κλήρωση της Πέμπτης (20/02, 11:00), στα γραφεία της ΕΠΟ (Πάρκο Γουδή), θα μπουν στην κληρωτίδα τα ονόματα των ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακού και Άρη.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων), Βοηθοί: Νικολακάκης - Παπαδάκης (Ηρακλείου), 4ος: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
VAR: Κουμπαράκης (Θράκης), AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες, Κρίστισιτς, Μάνταλος (71' Σιμάνσκι), Αραούχο (79' Οικονόμου), Ολιβέιρα (60' Αλμπάνης), Λιβάγια.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ, Μαρσιάλ, Μαλής, Σίεστεντ, Κέβιν, Τσιγγάρας, Ταχάρ (72' Άλβαρες), Μιμίτο, Ντουάρτε, Φυτόπουλος (63' Ρόσα), Μπαΐροβιτς (68' Μουνιέ).