Κύπελλο Ελλάδος

Δύσκολη πρόκριση για Ολυμπιακό

Δύσκολη πρόκριση για τον Ολυμπιακό στους "4" του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με 3-2 της Λαμίας η οποία στα τελευταία λεπτά προσπάθησε για τη μεγάλη έκπληξη, αλλά τελικά η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς σφράγισε το εισιτήριο για τον ημιτελικό.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Λαμία να έχει το προβάδισμα, καθώς μετά από φάουλ του Τιρόνε, ο Αντέτζο, με προβολή από το ύψος του πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά. Αρχικά ισοφάρισε στο 60’ με την κεφαλιά του Χασάν μετά την ασίστ του Βαλμπουενά, που ήταν ο καθοριστικός παίκτης για τους "ερυθρολεύκους", ενώ δύο λεπτά αργότερα η Λαμία έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Ρόμανιτς σε μονομαχία που είχε με τον Γκιλιέρμε αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Εχοντας αυτό το πλεονέκτημα, ο Ολυμπιακός απέκτησε ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία και αφού στο 71’ είχε δοκάρι με τον Χασάν, αμέσως μετά, στο 72’ από την σέντρα και πάλι του Βαλμπουενά, ο Σισέ με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Και το τρίτο γκολ για τον Ολυμπιακό είχε όμως την σφραγίδα του Βαλμπουενά, καθώς μετά από δικό του φάουλ και κεφαλιά του Σισέ έγινε το 3-1, με τον αμυντικό των "ερυθρολεύκων" να σημειώνει το δεύτερο δικό του δέρμα.

Στο 89’ η Λαμία θα κερδίσει πέναλτι όταν ο Σισέ θ’ ανατρέψει τον Νιάσε, με τον Βιγιάλμπα με σημειώνει το τελικό 3-2.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Αρτας). Βοηθοί: Κολοσιώνης (Αιτωλοακαρνανίας) - Κωνσταντίνου (Πρέβεζας). 4ος διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Κίτρινες κάρτες: Ρόμανιτς (36’, 62), Βασιλόγιαννης (55’), Μπουλούλης (63’). Κόκκινη κάρτα: Ρόμανιτς (62')

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Γκασπάρ, Τσιμίκας, Σισέ, Σεμέδο, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Μασούρας (46’ Ελ Αραμπί), Λοβέρα (46’ Βαλμπουενά), Φορτούνης, Χασάν (78’ Μορ)

Λαμία (Ακης Μάντζιος): Κάχριμαν, Ασίγκμπα, Βάντερσον, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Νιάσε, Μπουλούλης, Βασιλόγιαννης (75’ Βιγιάλμπα), Ρόμανιτς, Τιρόνε (65’ Σκόνδρας), Καραμάνος (65’ Σασί)