Κύπελλο Ελλάδος

Απώλεσε την ευκαιρία ο Αρης, 0-0 με Ατρόμητο

Σε ένα ματς όπου και οι δυο ομάδες ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές στην άμυνα, o Αρης έμεινε στο ισόπαλο 0-0 με τον Ατρόμητο και απώλεσε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα της έδρας εν όψει του επαναληπτικού στο Περιστέρι. Χαμένο πέναλτι με τον Γκάμα οι Θεσσαλονικείς στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ατρόμητος αποδείχθηκε πως δεν φοβήθηκε το "Κλεάνθης Βικελίδης", απειλώντας αρχικά με τον Βέλιο στο 13ο λεπτό. Ο επιθετικός της ομάδας του Περιστερίου προσπάθησε να κρεμάσει από απόσταση τον Κουέστα, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Ο Αρης απάντησε άμεσα με το σουτ του Ντιγκινί στο 16’ που έδιωξε ο Στρούγγης πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Oι Θεσσαλονικείς, έχοντας την πίεση να κερδίσουν επειδή αγωνίζονταν στην έδρα τους διαμαρτυρήθηκαν στο 50’ για πέναλτι σε χέρι του Κατράνη, αλλά ο διαιτητής, συμβουλευμένος ε το VAR, έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Τελικά το πέναλτι για την ομάδα του Ενινγκ ήρθε στο 64’, αλλά ο Γκάμα απώλεσε την τεράστια ευκαιρία, καθώς η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι, γνωρίζοντας ότι ένα εκτός έδρας γκολ θα τους φέρει σε πλεονεκτική θέση, πόνταραν στις αντεπιθέσεις. Ο Ανδρούτσος σε μια από αυτές, πάσαρε στον Ούμπιδες, το σουτ του οποίου χτύπησε στον Δεληζήση.

Το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα κι όλα πλέον θα κριθούν σε μια βδομάδα στην έδρα του Ατρομήτου, στο Περιστέρι…

Να σημειωθεί ότι β’ βοηθός σε αυτό το παιχνίδι ήταν ο Χανιώτης, Αντώνης Σινιοράκης.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής). Βοηθοί: Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής) - Σινιοράκης (Χανίων). 4ος διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Κίτρινες κάρτες: 20′ Βέλεθ, 37′ Σάσα, 44′ Μπουσούλατζιτς, 49′ Κατράνης, 77′ Βέλλιος, 84′ Μάντσον

Αρης (Μίχαελ Ενινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (85′ Μαρτίνες), Φετφατζίδης, Λάρσον (77′ Ντουρμισάι), Ντιγκινί

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Γούτας, Στρούγγης, Κιβρακίδης, Κατράνης, Μπουσούλατζιτς, Χαρίσης, Γκάλο (74′ Ούμπιδες), Νταβιώτης (77′ Ενσικουλού), Ανδρούτσος (82′ Μάντσον), Βέλλιος.