Κύπελλο Ελλάδος

Προβάδισμα πρόκρισης ο ΠΑΟΚ, 2-0 τον Παναθηναϊκό (video)

Προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του κυπέλλου απέκτησε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε στην Τούμπα με 2-0 του Παναθηναϊκού. Βιεϊρίνια και Βαρέλα οι σκόρερ.

Καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο "Δικέφαλος" που πέτυχε από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο. Στο 33ο λεπτό Σέρερ θεώρησε παράβαση το τάκλιν του Ινσούα στον Πέλκα και καταλόγισε πέναλτι. Ένα λεπτό αργότερα ο Αντελίνο Βιεϊρίνια ευστόχησε από την άσπρη βούλα ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 72ο λεπτό με κεφαλιά ψαράκι του Φερνάντο Βαρέλα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στον ΠΑΟΚ ενόψει του επαναληπτικού αγώνα στο ΟΑΚΑ

Διαιτητής: Σάντρο Σέρερ (Ελβετία), Βοηθοί: Σλάνταν Γιοσίποβιτς (Ελβετία) - Μπεκίμ Ζογκάι (Ελβετία), 4ος: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά).

Κίτρινες: Δημήτρης Πέλκας (7'), Αχιλλέας Πούγγουρας (23'), Εμανουέλ Ινσούα (33'), Γιόζιπ Μίσιτς (42'), Φερνάντο Βαρέλα (92').

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Λημνιός, Πέλκας (62' Λάμπρου), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι (82' Άκπομ).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Ανουάρ (77' Δώνης), Μπουζούκης (81' Περέα), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (54' Νάγκι), Μακέντα.