Κύπελλο Ελλάδος

Ήττα Παναθηναϊκού από ΠΑΣ στα Ιωάννινα

Ανοιχτοί λογαριασμοί για ΠΑΣ Γιάννινα και Παναθηναϊκό. Οι Ηπειρώτες επικράτησαν με 1-0 στους "Ζωσιμάδες" στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των "16" του κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Παμλίδης ο "χρυσός" σκόρερ του ΠΑΣ στο 28ο λεπτό. Βασικός και εκ των κορυφαίων ο Νώντας Παντελάκης. Το "φιλμ" της αναμέτρησης στα Ιωάννινα:

11' Εκτέλεση φάουλ από τον Ζαχίντ, κεφαλιά του Καμπετσή, έδιωξε σε κόρνερ ο Γιαννίκογλου.
14' Σουτ του Κάστρο, μπλόκαρε εύκολα ο Διούδης.
28' ΓΚΟΛ 1-0. Σουτ του Κάστρο, η μπάλα κόντραρε και ο Παμλίδης "τσίμπησε" προ του Διούδη ανοίγοντας το σκορ.
36' Κεφαλιά του Παμλίδη, στην αγκαλιά του Διούδη η μπάλα.
42' Εκτέλεση φάουλ του Χρήστου Δώνη, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.
44' Ο Καρτάλης απέναντι από τον Διούδη, δεν έκανε καλό κοντρόλ και έχασε την ευκαιρία.
45' Αδύναμη κεφαλιά του Χατζηθεοδωρίδη, δεν ανησύχησε ο Γιαννίκογλου.
48' Κεφαλιά του Καμπετσή, μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου.
51' Γύρισμα του Χατζηθεοδωρίδη, σουτ του Ζαχίντ, η μπάλα άουτ.
54' Σουτ του Σιόντη, άστοχο.

pas goal
55' Ο Καρτάλης θα σουτάρει, μετά από λάθος του Χατζηγιοβάνη, πάνω στον Διούδη.
56' Κάθετη του Ζαχίντ, σούταρε ο Καμπετσής, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
59' Κόρνερ του Καρτάλη, κεφαλιά από τον Παμλίδη, η μπάλα λίγο άουτ.
64' Σουτ του Αποστολόπουλου, άστοχο.
73' Σουτ του Καμπετσή, εντυπωσιακή επέμβαση του Γιαννίκογλου που έδιωξε σε κόρνερ.
77' Σουτ του Μπουζούκη εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου.
85' Σουτ εκτός περιοχής από τον Ζαχίντ, αρκετά άστοχο.
87' Γύρισμα του Νάουμετς, η προβολή του Παμλίδη στο 1ο δοκάρι είναι άστοχη.
94' Μετά από βολέ ο Παμλίδης βγήκε τετ α τετ με τον Διούδη και στη συνέχεια απομακρύνθηκε το σουτ του Νάουμετς.

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς), Βοηθοί: Κολοσιώνης (Αιτ/νίας) - Τζιουβάρας (Κοζάνης), 4ος: Ματσούκας (Αιτ/νίας)

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Σκόνδρας, Παντελάκης, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Σιόντης, Κάστρο, Καρτάλης (74' Νάουμετς), Ξυδάς (85' Λιάσος), Παμλίδης, Κριζμάν (68' Λεό).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης, Αποστολάκης (30' Κουρμπέλης), Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Δώνης, Νούνες, Χατζηγιοβάνης (74' Μπουζούκης), Μπεκ (46' Περέα), Ζαχίντ, Καμπετσής.