Κύπελλο Ελλάδος

Πρόκριση με δεύτερη νίκη για ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε για δεύτερη φορά τη Βέροια, αυτή τη φορά στην έδρα της με 2-1 παίρνοντας τη πρόκριση στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν για το γρήγορο γκολ καταφέρνοντας να ανοίξουν το σκορ στο 37’ με το σουτ του Παμλίδη. Η απάντηση της Βέροιας ήρθε λίγα λεπτά αργότερα όταν στο 41’ ο Μεληκιώτης έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το γκολ με τον ΠΑΣ να έχει και το πάνω χέρι με την ώρα να περνάει. Τελικά, στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Παμλίδης κέρδισε πέναλντι, με τον 18χρονο Πήλιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση του διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για τον ΠΑΣ Γιάννινα δίνοντας του τη δεύτερη νίκη απέναντι στη Βέροια μετά το 1-0 στους "Ζωσιμάδες" και την πρόκριση στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας

Βέροια (Κώστας Γεωργιάδης): Τσιμόπουλος, Ζούρκος Αλ., Στάμου. Μανιώτης, Μουχάλης, Μπλέτσας, Ταϊρης, Μεληκιώτης (54' Πέντα), Χαντζάρας (73' Πασάς), Σκαθαρούδης, Σιμόνι.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Οικονομόπουλος, Πήλιος, Σκόνδρας, Ζιούλης, Λιάσος, Π. Γκαρσία (70' Σιόντης), Νάουμετς (77' Ράντοβατς), Λέο, Ξυδάς (89' Λώλης), Παμλίδης.