Σφακιά

Εύκολο τρίποντο, 4-1 τον Ατρόμητο Μάλεμε

Ποδαρικό με νίκη στο 2020 έκαναν τα Σφακιά επικρατώντας στο Φραγκοκάστελο του Ατρομήτου με 4-1 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό με αυτογκόλ του Γαλανάκη, ο οποίος στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα την έστειλε με κεφαλιά στα δίχτυα του Βαλυράκη (1-0). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νίκου Παρασκευόπουλου στο 36ο λεπτό (1-1).

Λίγα λεπτά αργότερα (40') ο Μιχάλης Δεληγιαννάκης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στα Σφακιά (2-1). Τα υπόλοιπα τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 60' ο Σήφης Τζωρτζάκης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 για να διαμορφώσει το τελικό 4-1 ο Σήφης Σφηνιάς στο 75ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ατρόμητος Μάλεμε παρουσιάσθηκε με αρκετές ελλείψεις καθώς μετέβη στο Φραγκοκάστελο με μόλις 13 ποδοσφαιριστές, αρκετοί εκ των οποίων (πχ. Γαλανάκης, Στέλιος και Γιώργος Παρασκευόπουλος) αγωνίσθηκαν για πρώτη φορά στην ανδρική ομάδα.

Τα Σφακιά πέτυχαν την τέταρτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα (έχουν ακόμη μία ισοπαλία και πέντε ήττες) "σκαρφαλώνοντας" στους 13 βαθμούς μετά από 10 ματς, ενώ ο Ατρόμητος παρέμεινε στους δέκα (βαθμούς) έχοντας απολογισμό 3 νίκες - 1 ισοπαλία - ήττες.

Διαιτητής: Σαρής, Βοηθοί: Πολυθοδωράκης - Οβάκογλου

Σφακιά (Μανώλης Τζωρτζάκης): Σφηνιαδάκης, Ι. Χομπιτάκης, Μιχ. Δεληγιαννάκης, Βούρβαχης (60' Γλεντούσης), Ι. Τζωρτζάκης (60' Σ. Σφηνιάς), Μ. Σφηνιάς, Μπαϊλάκης, Μ. Δουρουντάκης (46' Δουρουντούς), Μπολιώτης (70' Μανουσέλης), Βοτζάκης.

Ατρόμητος Μάλεμε (Μανώλης Ηλιάκης): Βαλυράκης, Μουστάκας, Γιακουμάκης, Γαλανάκης (20' Γ. Παρασκευόπουλος), Μετζιδάκης, Κρανιδιώτης, Ν. Παρασκευόπουλος, Τσαγκαράκης, Μπρέγκου (65' Βαμβακάκης), Βροντάκης, Στ. Παρασκευόπουλος.