Γ' ΕΠΣ Χανίων

Βήμα παραμονής στη Σούδα

Βήμα παραμονής πραγματοποίησε η Ιωνία 2000 την Κυριακή το πρωί, μετά την εκτός έδρας νίκη σε βάρος της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Σούδας με σκορ 3-2.

Με αυτό το τρίποντο, ανέβηκε στους 31 βαθμούς και φαίνεται γενικά να ξεμπερδεύει με το θέμα της παραμονής στην κατηγορία, ούσα στο +11 αυτή τη στιγμή και ενώ αναμένει βέβαια το παιχνίδι του Καλτσέτο με την Αμιλλα για να δει αν θα παραμείνει αυτή η διαφορά.

Η ομάδα του Αλέξη Παλιουδάκη άνοιξε το σκορ στην εκπνοή του ημιχρόνου σε πέναλτι που κέρδισε ο Καραμιχάλης και εκτέλεσε εύστοχα ο Μαρκάκης για το 0-1. Νωρίτερα χάθηκε μοναδική ευκαιρία, με τον Καρατζή να σημαδεύει το δοκάρι στο 34'.

Με τον ίδιο τρόπο έγινε και το 1-1 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους στο 49', με τον Κούτα να κερδίζει την εσχάτη των ποινών και τον ίδιο να ευστοχεί από τα 11 βήματα για την ισοφάριση.

Ο Καραμιχάλης ήταν ο δημιουργός και του δεύτερου τέρματος για τους φιλοξενούμενους, με τον Νιαυραδάκη αυτή τη φορά να κάνει το 1-2, για να ισοφαρίσει στο 75' ο Μεμινάι με απίθανο σουτ.

Τρία λεπτά μετά, ο τελευταίος άφησε την Ακαδημία με 10 παίκτες και στο επόμενο λεπτό ο 16χρονος Αναστασάκης με ατομική ενέργεια και αφού πέρασε τρεις παίκτες, πέτυχε το νικητήριο γκολ (2-3).

Διαιτητής: Ούτας
Βοηθοί: Γαλάνης-Στεφανίδου

Ακ.Ποδ.Σούδας (Αντώνης Παπαγεωργίου): Παπαδομανωλάκης, Ντινάκου (72' Φαραζής), Ράπτης, Μεμινάι, Ρηγάκης Ι., Ράπτης Ν., Ρηγάκης Κ., Κούτας, Παπαγεωργίου Γ., Μουτσάνι, Πολάκης, Φίλκας

Ιωνία 2000 (Αλέξης Παλιουδάκης): Μαυροματάκης, Μεγαλακάκης, Καστρινάκης, Γκεράλντο, Μαρκάκης, Γ. Κατελανάκης (30' Αναστασάκης), Νιαυραδάκης (65' Θεοδώρου), Μακρής, Σηφοστρατουδάκης, Καραμιχάλης (85' Δεσποτάκης), Καρατζής (75' Γιακουμάκης)