Νέος Κισσαμικός

Πλευράκης και Μπαμπουνάκης "υπέγραψαν" την ανατροπή στο ντέρμπι

Ο Νέος Κισσαμικός πανηγύρισε "διπλό" τίτλου μέσα στον Εμπρόσνερο. Οι πρωτοπόροι της Γ' ΕΠΣΧ αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 από τη Δάφνη σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, το "γύρισαν" σε 2-3 και πανηγύρισαν την πιο μεγάλη νίκη τους για φέτος.

Μία νίκη που τους καθιστά πλέον το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου και ενώ ακολουθεί πλέον το ματς τίτλου ουσιαστικά με τον Άρη Βουκολιών την επόμενη αγωνιστική.

Αυτό θα κρίνει πιθανότατα και το φετινό πρωτάθλημα, με τον Νέο Κισσαμικό να έχει το αβαντάζ των δύο αποτελεσμάτων αλλά και το γεγονός ότι θ' αγωνιστεί στην έδρα του προηγούμενος με δύο βαθμούς του Άρη.

Η Δάφνη ξεκίνησε ιδανικά στο ματς και είχε σε ένα ακόμα παιχνίδι σκόρερ τους Γιανναράκη, Μανταδάκη που βρήκαν αμφότεροι και πάλι δίχτυα στο πρώτο 25λεπτο και στο προβάδισμα των γηπεδούχων με 2-0.

Ο Νέος Κισσαμικός δεν παράτησε το παιχνίδι και το γκολ που πέτυχε στο 38' του έδωσε ξανά ελπίδες. Ηταν ένα πλάγιο του Μπέκα και από την απόκρουση της άμυνας των γηπεδούχων, ο Γιάννης Πλευράκης με σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 2-1 πριν το ημίχρονο.

Τα πράγματα εξελίχθηκαν όμως ακόμα καλύτερα στο δεύτερο μέρος για τον Νέο Κισσαμικό.

Στο 67' από καλοζυγισμένη σέντρα του Κρέτσι, ο Μπαμπουνάκης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας μέσα στην περιοχή και με άψογο πλασέ ισοφάρισε σε 2-2.

Οι σκόρερ του Νέου Κισσαμικού συνεργάστηκαν μάλιστα και στο τρίτο γκολ που αποδείχτηκε το νικητήριο. Ο Πλευράκης σέντραρε, ο Μπαμπουνάκης σε πανομοιότυπη φάση πλάσαρε ξανά εύστοχα και έδωσε στην ομάδα του αυτό το τεράστιο "2" με τελικό αποτέλεσμα 2-3.

Διαιτητής: Τρίγκας
Βοηθοί: Μαυρεδάκης-Κολοκοτρώνης

Δάφνη: Ε. Μοχλάκης, Π. Κοκολάκης, Ε. Μοχλάκης (60' Τσίκο), Μ. Κοκολάκης, Α. Αποστολάκης (76' Κατσουλάκης), Μπραουδάκης (55' Συγγελάκης), Γ. Μοχλάκης, Ι. Κοκκινάκης (70' Β. Κοκκινάκης), Μανταδάκης, Γιανναράκης, Ε. Αποστολάκης

Νέος Κισσαμικός (Χρήστος Πελέκης): Κατερουδάκης, Χότζα, Καρτσωνάκης (30' Μπέκας), Κουτουλάκης (68' Χότζα), Κρέτσι, Καστανοπουλάκης, Πλευράκης, Ι.Κ. Καστανοπουλάκης, Ψωματάκης (59' Μαραγκουδάκης), Μπαμπουνάκης, Παπαδάκης (90' Παπαγιαννάκης)