Γενικά Θέματα - Τοπικά

Κύπελλο ΕΠΣΗ: Προκρίθηκαν Γιούχτας, Πόρος

Ολοκληρώθηκε την Τετάρτη η πρώτη φάση του κυπέλλου Ηρακλείου με τη διεξαγωγή των δύο τελευταίων αναμετρήσεων. Γιούχτας και Πόρος πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης.

Στο γήπεδο του Λίντο ο Γιούχτας επιβλήθηκε άνετα της Δόξας Ηρακλείου με το ευρύ 6-0. Χατ-τρικ σημείωσε ο Βελονάκης κι από ένα τέρμα πέτυχαν οι Μπελαδάκης, Φραγκουλάκης και Λαζίδης.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας υπήρχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Τελικά ο Γιούχτας προκρίθηκε επικρατώντας του Αλμυρού με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με πλασέ του Μικελάνο Μεμοτσέλα προ κενής εστίας μετά από ενέργεια του Μεταξάκη από αριστερά.

Ο Αλμυρός ισοφάρισε στο 24ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λευτέρη Γιαλούση. Στο πέναλτι υπέπεσε ο Σπηλιώτης (βρήκε η μπάλα στο χέρι του). Την πρώτη φετινή νίκη του Πόρου "υπέγραψε" ο Χαράλαμπος Πήλιος στο 71' μετά από βαθιά μπαλιά του Μεταξάκη.