Γενικά Θέματα - Τοπικά

Βήμα πρόκρισης η Επισκοπή, 3-0 τον Ρεθυμνιακό

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ρεθύμνου έκανε η Επισκοπή επικρατώντας στη Σοχώρα του Ρεθυμνιακού με 3-0, με τον επαναληπτικό αγώνα να αποκτά -μάλλον- διαδικαστικό χαρακτήρα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Επισκοπή ο Άγγελος Γκιόκας που ήταν μέσα και στα τρία γκολ της ομάδας του. Πέτυχε το πρώτο, "σέρβιρε" το δεύτερο και κέρδισε το πέναλτι από την εκτέλεση του οποίου προήλθε το τρίτο. Τρία δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι.

Το "φιλμ" της αναμέτρησης στη Σοχώρα:

28' Κόρνερ του Φουκαράκη, οι αμυντικοί έδιωξαν, για να έρθει ο Πολυχρόνης να σουτάρει με δύναμη, η μπάλα προσέκρουσε σε σώματα αμυνομένων.

29' Σουτ του Σηφακάκη, απέκρουσε ο Κολοβούρης σε κόρνερ. Εκτέλεσε ο Δελήμπασης, με τον Σηφακάκη να πιάνει την κεφαλιά και να αποκρούσει εκ νέου ο Κολοβούρης.

33' Σουτ του Μυρθιανού, η μπάλα σε σώματα αμυνομένων, ο Ξεπαπαδάκης έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

43' ΔΟΚΑΡΙ. Ο Πίσπας σούτερα στέλνωντας τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Παλιεράκη.

45' ΔΟΚΑΡΙ. Συρτό σουτ του Δελήμπαση "βρήκε" το κάθετο δοκάρι του Κολοβούρη.

50' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Καλογεράκης πέρασε την κάθετη, ο Γκιόκας πάτησε περιοχή κι έστειλε τη μπάλα με πλασέ στα δίχτυα.

65' ΓΚΟΛ 0-2. Ο Φουκαράκης βρήκε μέσα στην περιοχή τον Γκιόκα, εκείνος απέφυγε τον αντίπαλό του και πάσαρε στον Ξεπαπαδάκη, ο οποίος με συρτό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της Επισκοπής.

70' ΓΚΟΛ 0-3. Ο Μαρουλάκης ανέτρεψε εντός περιοχής τον Γκιόκα. Ο Σωτήρης Πίσπας ανέλαβε την εκτέλεση του πένατλι κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

80' ΔΟΚΑΡΙ. Ο Μερτίρι σούταρε, ο Σηφακάκης έκανε την προβολή κι έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

81' ΔΟΚΑΡΙ. Το σουτ του Μερτίρι βρήκε την εσωτερική πλευρά του δοκαριού.

Διαιτητής: Σταυρουλάκης, Βοηθοί: Συργούνη - Φραγκιαδάκης.

Ρεθυμνιακός (Καραδάκης): Παλιεράκης, Τουρνάκης (64' Μαρουλάκης), Ψωρογιάννης, Ταμάμης, Δασκαλάκης (54' Σουμά), Κουδουνάκης, Δροσάκης, Δελήμπασης, Καψαλάκης (75' Νεμπιάι), Μερτίρι, Σηφακάκης (80' Σταύρε).

Επισκοπή (Βέλιτς): Κολοβούρης (75' Μανιαδάκης), Ανδρικόπουλος, Μυρθιανός, Κούνστιτς, Καλογεράκης, Πολυχρόνης, Φουκαράκης, Ξεπαπαδάκης, Γκελοσάνι, Γκιόκας, Πίσπας.