Γενικά Θέματα - Τοπικά

Πρόκριση στα πέναλτι για Ηρόδοτο

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΠΣΗ πανηγυρίζει ο Ηρόδοτος, ο οποίος χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι για να κάμψει την αντίσταση της Δαμάστας.

Στο γήπεδο της Δαμάστας αναμετρήθηκαν δύο ομάδες που έχουν το απόλυτο σε νίκες στο πρωταθλήματα που μετέχουν. Ο Ηρόδοτος στη Γ' Εθνική έχει "3 στα 3" και η Δαμάστα στην Α1 ΕΠΣΗ έχει "4 στα 4". Η κανονική διάρκεια δεν έβγαλε νικητή (0-0), ούτε η ημίωρη παράταση (1-1) και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι.

Το σκορ άνοιξε στο έκτο λεπτό της παράτασης (96') με εκπληκτικό γκολ του Γαρεφαλάκη με ψηλοκρεμαστό σουτ από το κέντρο του γηπέδου! Η ισοφάριση των γηπεδούχων ήρθε στο τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου (120') με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καστελιανάκη.

Τρεις αποβολές στο ματς. Στην κανονική διάρκεια αποβλήθηκαν με απ' ευθείας κόκκινη ο Αμαραντίδης (Ηρόδοτος) και ο Παπαδομιχελάκης (Δαμάστα), ενώ στην παράταση την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε ο Αννιτσάκης (Ηρόδοτος) με δεύτερη κίτρινη στο 104'.

Η διαδικασία των πέναλτι:
1ο πέναλτι: Ντελία (γκολ 0-1)
2ο πέναλτι: Δουλγεράκης (απέκρουσε ο Παναγιώτου)

Βοηθοί: Δασκαλάκης Ι., Σφακιανάκη Δ.

Δαμάστα (Σουτζής Μανώλης): Δημαράκης, Κεφαλούκος (105΄Αναστασιάδης), Μπιμπίρης (105' Χονταϊ), Αποστολάκης (46' Αριστεινίδης), Παπαδομιχελάκης, Χαρίτος, Τζουβάρας (65' Ρουμπάκης), Γιαλυτάκης, Καστελιανάκης, Μαρκάκης, Δουλγεράκης.

Ηρόδοτος (Νίκος Σουργιάς): Παναγιώτου, Μπαλάφας, Κανδυλάκης, Αννιτσάκης, Ντελία, Κίσσας, Κασαπάκης, Κοντογιάννης (60' Γαρεφαλάκης, 105' Κατσαρός), Κουτσογιαννάκης (65' Αμαραντίδης), Γκίνη, Βακράκος (105' Παναγιωτάκης).