Γυναικείο Ποδόσφαιρο

Άτυχος ο ΟΦΗ, ήττα στο 89' από Ατρόμητο

Άτυχη στάθηκε η γυναικεία ομάδα του ΟΦΗ που γνώρισε την ήττα στο 89ο λεπτό από τον Ατρόμητο (1-2). Η Κρητική ομάδα είχε ισοφαρίσει δύο λεπτά νωρίτερα με την Κυδωνάκη.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο του Ατσαλένιου για την 4η αγωνιστική της Α' Εθνικής γυναικών. Ο Ατρόμητος προηγήθηκε με τη Βλασσοπούλου μόλις στο 6ο λεπτό με δυνατό σουτ εκτός περιοχής (0-1).

Η διεθνής παίκτρια της Κρητικής ομάδας Βάσω Κυδωνάκη ισοφάρισε στο 87ο λεπτό (1-1), αλλά ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να "κρατήσει" το βαθμό της ισοπαλίας καθώς η Κριεζή με δυνατό σουτ έδωσε εκ' νέου προβάδισμα στον Ατρόμητο στο 89' (1-2).

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο ΟΦΗ πλησίασε στην ισοφάριση όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ της Νικηταρά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της Γιαννακούλη. Η Κρητική ομάδα παρέμεινε στους τρεις βαθμούς, ενώ ο Ατρόμητος έφτασε τους δέκα.

Στεναχωρημένος από το αποτέλεσμα ο προπονητής του ΟΦΗ, Δημήτρης Χωματάς, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Από μια απροσεξία στο τέλος χάσαμε το παιχνίδι. Καταφέραμε με πολύ κόπο να ισοφαρίσουμε το παιχνίδι, αλλά δεν μπορέσαμε να το κρατήσουμε. Σε αυτή τη φάση μετράνε οι βαθμοί. Χρειαζόμαστε βαθμούς για να πετύχουμε το στόχο μας.»

ΟΦΗ (Δημήτρης Χωματάς): Αποστολάκη, Τριβυζάκη, Σηφάκη (83' Κουκουλάκη), Συμεωνίδη (92' Γεμιστού), Κατιρτσίδου, Κουνάλη, Κατερίνη (71' Αεράκη), Νικηταρά, Κοκοτσάκη, Κυδωνάκη, Αραβιάκη (63' Καμαρίτη).

Ατρόμητος (Καλομοίρα Κοντομίχη): Γιαννακούλη, Κριεμπάρδη, Συρνή, Αργυριάδη, Βέρρα, Βλασσοπούλου, Φυτίλη (87' Κατσανού), Σάλκουνιτς, Γατούδη (77' Ρόκομα), Παπαθεοδώρου.