ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Αυτή η Εθνική αρέσει - Με ανατροπή (2-1) τη Φινλανδία

Η Εθνική ομάδα συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις του τελευταίου διαστήματος, επικρατώντας με ανατροπή στο σκορ 2-1 της Φινλανδίας, στον τελευταίο της αγώνα για τα προκριματικά του Euro 2020.

Ηταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που άφησε ξανά εξαιρετικές εντυπώσεις με πολλές χαμένες ευκαιρίες και καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε ξανά με διάθεση το παιχνίδι αλλά έμελλε από ένα λάθος στην άμυνα να βρεθεί να "κυνηγάει" το σκορ. Ο Πούκι στο 27' έκλεψε την μπάλα από τον Σταφυλίδη, που προσπάθησε να τον αποφύγει, πλασάροντας σωστά για το 0-1.

Παρά το εις βάρος της γκολ η Ελλάδα συνέχισε να κυκλοφορεί καλά την μπάλα και να φτάνει συχνά στην αντίπαλη περιοχή. Μπορεί η αντίδραση να μην ήρθε άμεσα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αυτό έγινε στο δεύτερο. Δύο λεπτά μετά την έναρξη ο Λημνιός έκανε γύρισμα μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Μπακασέτα, που πρόλαβε να κάνει το γύρισμα πριν περάσει η μπάλα εκτός τελικής γραμμής για να σκοράρει με πλασέ ο Μάνταλος για το 1-1.

Η επιθετική δραστηριότητα της Ελλάδας συνεχίστηκε και στο 70' έγινε το 2-1. Ο Γιαννούλης σέντραρε ο Λημνιός έκοψε την μπάλα για τον Κουλούρη, που "νικήθηκε" από τον Γιορόνεν για να πλασάρει όμως στη συνέχεια σωστά ο Γαλανόπουλος για το γκολ-ανατροπής.

Η Εθνική μας "έψαξε" και τρίτο γκολ και έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία να κάνει το 3-1 στο 87' με τον Κουλούρη. Ηταν η 27η τελική για την Ελλάδα, έναντι 3 της Φινλανδίας!

Διαιτητής: Εσκόφ (Ρωσία)
Βοηθοί: Μοσιάκιν - Νταντσένκο (Ρωσία)
4ος διαιτητής: Μπεζμπορόντοφ (Ρωσία)
Κίτρινες κάρτες: Τοΐβιο (31'), Κουρμπέλης (34'), Κάουκο (71')

Ελλάδα (Τζον Φαν'τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Σταφυλίδης, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης, Γαλανόπουλος (73' Μπουχαλάκης), Μπακασέτας, Κουρμπέλης, Παυλίδης (64' Κουλούρης), Μάνταλος (90+2' Μασούρας), Λημνιός.

Φινλανδία (Μάρκου Κανέρβα): Γιορόνεν, Τοΐβιο (59' Λαμ), Λ. Βαϊσάνεν, Σ. Βαϊσάνεν, Ραϊτάλα, Καμαρά, Λουντ, Σούλερ (77' Γένσεν), Κάουκο, Πούκι, Σκραμπ (78' Σόιρι).