ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ηρωικός αποκλεισμός του ΠΑΟΚ, 3 πέναλτι εις βάρος του!

Στις λεπτομέρειες αποκλείσθηκε ο ΠΑΟΚ από τον Άγιαξ στον επαναληπτικό του γ' γύρου του Champions League. Μετά το 2-2 της Τούμπας ηττήθηκε με 3-2 στο "Γιόχαν Κρόιφ Αρένα" με τον ρέφερι να υποδεικνύει τρία πέναλτι υπέρ της Ολλανδικής ομάδας.

Ο "δικέφαλος" προηγήθηκε στο 23ο λεπτό. Ο Μπίσεσβαρ από το ημικύκλιο σούταρε με το εξωτερικό κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Άγιαξ (0-1)!

Στο 32' ο "Αίαντας" έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα στο Νέρες, αλλά ο Πασχαλάκης πέφτοντας στη δεξιά του γωνία απομακρύνει την εκτέλεση του Τάντιτς.

Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου (43'). Αυτή τη φορά ο Τάντιτς νίκησε τον Πασχαλάκη από τα 11 μέτρα (1-1). Το πέναλτι υποδείχθηκε μετά από χέρι του Μπίσεσβαρ.

Στο 79ο λεπτό ο Άγιαξ πήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του Ταλιαφίκο μετά από σέντρα του Ζίγιες (2-1).

Οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμά τους με νέο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τάντιτς στο 85' (3-1).

Οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ όμως δεν παρέδωσαν τα όπλα και μείωσαν σε 3-2 στο 93ο λεπτό πάλι με σουτ του Μπίσεσβαρ που έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία.

Ο ΠΑΟΚ με την ολοκλήρωση των δύο αναμετρήσεων με τον Άγιαξ μένει με την ηθική ικανοποίηση για τη μεγάλη προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του, αλλά και με αρκετά παράπονα από τη διαιτησία του Άγγλου Κρεγκ Πόουσον

Άγιαξ (Ερικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Φέλτμαν, Φαν ντε Μπέεκ (89’ Ντε Βιτ), Νέρες (78’ Χούντελαρ), Τάντιτς, Μαζράουϊ, Μπλιντ, Μάριν (46’ Ντεστ), Μαρτίνεζ, Ζίγετς, Ταλιαφίκο.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (79’ Μίσιτς), Καντουρί, Ζαμπά (71’ Λημνιός), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (63’ Σφιντέρσκι), Άκπομ.