ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πρόκριση για Ολυμπιακό στα πλέι οφ του Champions League

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιβληθεί για δεύτερη φορά της Μπασάκσεχιρ, επικρατώντας με 2-0 στο γήπεδο "Καραϊσκάκη". Οι "ερυθρόλευκοι" πέτυχαν το στόχο τους και βρίσκονται στα πλέι οφ του Champions League.

Αυτή τη φορά, το έργο του Ολυμπιακού ήταν σχετικά πιο δύσκολο, καθώς οι Τούρκοι πίεσαν, έχοντας πριν τα γκολ της ελληνικής ομάδας κάποιες ευκαιρίες για να σκοράρουν πρώτοι. Παρ’ όλα αυτά, η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι δημιουργήθηκε στο 4ο λεπτό από το σουτ στο δοκάρι του Γκιγιέρμε για λογαριασμό του Ολυμπιακού.

Τα γκολ για τον Ολυμπιακό σημειώθηκαν στο β’ ημίχρονο, με την προβολή του Σεμέντο στο 55', ενώ το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 77’ από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλμπουενά, το οποίο κέρδισε ο Ραντζέλοβιτς μετά από μια εξαιρετική ενέργεια.

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Σεμέντο, Μεριά, Γκιγιέρμε (89’ Κούτρης), Μπουχαλάκης, Ποντένσε (68’ Ραντζέλοβιτς), Μασούρας, Βαλμπουενά (82’ Καμαρά), Γκερέρο.

Μπασάκσεχιρ: Γκιονούκ, Καϊσάρα, Κλισί, Πονκ, Βιέιρα, Βίτσκα, Ελία, Αζουμπουίκε, Αταμάχ (60' Μπα), Κριβελί (75’ Γκούλμπραντσεν), Ρομπίνιο (46’ Τουράν)