Ποδαρικό με νίκη για την Ιωνία 2000

Ιωνία 2000 Άμιλλα | 10 Οκτωβρίου 2020, 19:44

Ποδαρικό με νίκη για την Ιωνία 2000 στο νέο πρωτάθλημα. Οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Λιουδάκη επικράτησαν στον Ταυρωνίτη της Άμιλλας με 3-1 στην πρεμιέρα.

Τα θεμέλια της νίκης τα έβαλε ο Σεβαστιανός Πάτας με δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Στο 32ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ (0-1) και στο 38ο με σουτ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων (0-2).

Ο Μανωλεδάκης με σουτ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην Ιωνία 2000 στο 58ο λεπτό (0-3). Στο 65′ οι γηπεδούχοι (για την ακρίβεια ο Καρτάκης) κέρδισαν πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Φυντικάκης με τον Χριστουλάκη να αποκρούει.

Στην εξέλιξη της φάσης ο Φυντικάκης ξανασούταρε με τον Χριστουλάκη να λέει εκ νέου “όχι”. Ακολούθησε σουτ από τον Παρασκάκη με τη μπάλα να προσκρούει στην πλάτη αμυνομένου και να καταλήγει στον Μυλωνάκη, ο οποίος πέτυχε το περιπετειώδες γκολ μειώνοντας στο τελικό 1-3.

Στα αξιοσημείωτα το δοκάρι που είχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Θεοδώρου στο 79ο λεπτό, αλλά και οι τέσσερις τραυματισμοί ποδοσφαιριστών της Ιωνίας 2000 που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες. Αρχικά τραυματίσθηκε ο Βολάνης στο 20ο λεπτό κι αντικαταστάθηκε.

Εν συνεχεία Γαβαλάς, ο οποίος (επίσης) αντικαταστάθηκε (στο 70′). Δύο ακόμη τραυματισμοί – αποχωρήσεις παικτών προέκυψαν όταν ο Γιάννης Λιουδάκης δεν είχε τη δυνατότητα για άλλες αλλαγές. Αποχώρησαν τραυματίες ο Παράκης στο 78ο και ο Δασκαλάκης στο 85ο λεπτό.

Διαιτητής: Χρυσός
Βοηθοί: Γαλάνης – Λογαρίδης

Άμιλλα (Μάκης Σωφρόνογλου): Κρεμασμένος, Παρασκάκης, Γαλάνης, Βουρδουμπάς Θοδωρής (85′ Βαρουξάκης), Λουγιάκης (55′ Μπιτσακης), Βουρδουμπάς Δημήτρης (85′ Ξεκουκουλωτάκης), Μυλωνάκης, Πρώιμος (75′ Χριστοδουλάκης), Καρτάκης, Φυντικάκης, Σαράντος (55′ Παρασκευόπουλος).

Ιωνία 2000 (Γιάννης Λιουδάκης): Χριστουλάκης, Κοκκινιάς, Παράκης, Πατεράκης, Βολάνης (20′ λ.τρ. Θεοδώρου), Χαλκιαδάκης, Πάτας (55′ Καβρουδάκης), Γαβαλάς (70′ λ.τρ. Δασκαλάκης), Μανωλεδάκης, Κατελανάκης, Καστρινάκης (70′ Αποστολάκης).