Ποδαρικό με ήττα ο ΟΦΗ, 3-1 από Ατρόμητο

ΟΦΗ | 20 Αυγούστου 2022, 22:02

Ο ΟΦΗ, παρότι προηγήθηκε στο Περιστέρι, γνώρισε την ήττα με 3-1 από τον Ατρόμητο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου βρέθηκαν και ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Γκουστάβο Πογέτ, με τον νέο αρχιδιαιτητή της ΚΕΔ, Στιβ Μπένετ, οι οποίοι παρακολούθησαν την αναμέτρηση από τα επίσημα.

Στα αξιοσημείωτα της πρεμιέρας το ντεμπούτο του Έρικ Λάρσον με τη φανέλα του ΟΦΗ. Ο έμπειρος Σουηδός ακραίος αμυντικός αποκτήθηκε πριν από τέσσερις ημέρες και πραγματοποιήσει ουσιαστικά μόλις τρεις προπονήσεις με την Κρητική ομάδα.

Έρικ Λάρσον

Ντεμπούτο και για τον Γιάννη Θεοδοσουλάκη που έγινε προ ημερών επαγγελματίας. Ο νεαρός Ρεθυμνιώτης ποδοσφαιριστής πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 81ο λεπτό στη θέση του Ντικό καταγράφοντας την πρώτη (έστω και ολιγόλεπτη) συμμετοχή του σε επαγγελματικό επίπεδο.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου:

3′ Ο Μπαλογιάννης έβγαλε σέντρα από αριστερά, με τον Ντικό να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή και τη μπάλα να καταλήγει εκτός της εστίας του Γιαννιώτη.

21′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ περίπου στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στέφενς.

25′ Κέρδισε κόρνερ ο ΟΦΗ, με τον Ντικό να μην μπορεί να σουτάρει όπως θα ήθελε, υπό την πίεση του Σουάρεθ.

27′ Σουτ του Μουνίθ εκτός περιοχής, έπεσε και μπλόκαρε ο Στέφενς.

34′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Χουάν Νέιρα έκανε πολύ ωραία ατομική ενέργεια, συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Τοράλ και με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ.

ΟΦΗ

39′ ΓΚΟΛ 1-1. Μετά από ωραία σέντρα του Κλωναρίδη από δεξιά και κεφαλιά του Μάριου Τζαβίδα (που νίκησε στον αέρα τον Γιοχού) μέσα από την μικρή περιοχή ο Ατρόμητος ισοφάρισε. Ο 19χρονος ποδοσφαιριστής πέτυχε το πρώτο επαγγελματικό γκολ της καριέρας του.

45+3′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Χουάν Μουνίθ σκόραρε προ κενής εστίας με προβολή στο δεύτερο δοκάρι μετά από γύρισμα – σέντρα του Κλωναρίδη από δεξιά, που έδωσε δεύτερη ασίστ στο παιχνίδι.

47′ Μετά από αντεπίθεση των γηπεδούχων ο Κλωναρίδης δεν μπόρεσε να σκοράρει υπό την πίεση του Γιοχού.

50′ ΠΕΝΑΛΤΙ. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν -μετά και τη χρήση VAR- την εσχάτη των ποινών στο μαρκάρισμα του Γιοχού στον Τζαβίδα εντός περιοχής.

51′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Μουνίθ αστόχησε στην εκτέλεση, καθώς η μπάλα προσέκρουσε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Στέφενς.

58′ Σουτ του Λάρσον από θέση μέσα δεξιά, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

72′ Εκτέλεση κόρνερ του Ρομπάιγ, ο Σουάρεθ βρέθηκε αμαρκάριστος σε θέση βολής, αλλά δεν έβαλε καλά το κεφάλι του και αστόχησε.

73′ ΓΚΟΛ 3-1. Τρίτη ασίστ για τον Κλωναρίδη στο παιχνίδι, ο οποίος έφυγε από κανονική θέση και έδωσε έτοιμο γκολ στον Κιάρτανσον, ο οποίος με προβολή στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε στο ντεμπούτο του.

87′ Άστοχο σουτ του Νέιρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής και προς τα αριστερά.

90+4′ Ωραία ενέργεια του Θεοδοσουλάκη, έπεσε και απομάκρυνε σε κόρνερ ο Γιαννιώτης.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας) – Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)
4ος διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
AVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας / Λευκάδας)

Κίτρινες κάρτες: Γιαννούλης (20′), Ντικό (32′), Μουνίθ (43′), Μπαλογιάννης (64′), Βούρος (79′), Έρλινγκμαρκ (90+1′).

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κυβρακίδης, Σουάρεθ, Χατζηισαΐας, Ντε Μποκ, Έντερ Γκονθάλεθ, Κουέν, Μουνίθ (66′ Έρλινγκμαρκ), Κλωναρίδης (78′ Ροτάριου), Τζαβίδας (58′ Κιάρτανσον), Ρομπάιγ (78′ Τζοβάρας).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στέφενς, Λάρσον, Γιοχού (56′ Βούρος), Γιαννούλης, Μπαλογιάννης (70′ Τοράρινσον), Μεγιάδο (70′ Στάικος), Ντιουσέ, Τοράλ, Μπουζούκης (56′ Μαρινάκης), Ντικό (81′ Θεοδοσουλάκης), Νέιρα.