Πλησίασε την πεντάδα ο Ατρόμητος

Super League 1 8 Ιανουαρίου 2023, 19:30

Νίκη με 2-0 για την ομάδα του Περιστερίου απέναντι στον Ιωνικό. Κιάρτανσον και Ροταρίου οι σκόρερ για τους γηπεδούχους, οποίοι έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από το 2'.

Ο Ατρόμητος εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που του παρουσιάστηκε από το 2ο λεπτό, όταν στην φάση που κέρδισαν πέναλτι οι γηπεδούχοι, ο Τσιμπσάχ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κιάρτανσον, ο οποίος νίκησε τον Χουτεσιώτη και έβαλε από νωρίς μπροστά τον Ατρόμητο.

Με τους φιλοξενούμενους να αγωνίζονται για σχεδόν ολόκληρο ματς με παίκτη λιγότερο, δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάποια σημαντική ευκαιρία, ενώ οι παίκτες του Ατρομήτου στο 59ο λεπτό σφράγισαν την νίκη τους. Ο Ροτάριου ήταν ο σκόρερ, έπειτα την ωραία ενέργεια του Ντε Μποκ.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής) – Διαμάντης (Λέσβου)
4ος διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)
AVAR: Κόλλιας (Ηπείρου)

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Μάριτς, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζησαΐας, Στρουγγής, Γκονζάλες, Φριντζόνσον (79′ Οικονομίδης), Έρλινγκμαρκ, Ροτάριου (79′ Κλωναρίδης), Ρομπάιγ (85′ Τζοβάρας), Κιάρτανσον (74′ Τζαβίδας).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Σάκιτς, Σόουζα, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Τσιμπσάχ, Ρομαό, Μύγας (79′ Ελευθεριάδης), Λοβέρα (29′ Κάνας), Άοσμαν (55′ Φαντιγκά), Μάντζης.