Πλήρωσε τα λάθη – Ήττα της ΑΕΚ από Λέστερ

Ποδόσφαιρο 29 Οκτωβρίου 2020, 22:06

Ζευγάρωσε τις νίκες της η Λέστερ, δεύτερη ήττα για την ΑΕΚ στον όμιλο. Οι Άγγλοι επικράτησαν με 2-1 στο ΟΑΚΑ. Μοιραίος ο Τσιντώτας.

Η Λέστερ πέρασε νικηφόρα από το Ολυμπιακό στάδιο εκμεταλλευόμενη (και) τα λάθη του αντιπάλου στο πρώτο ημίχρονο. Αρνητικός πρωταγωνιστής για τον “δικέφαλο” ο Παναγιώτης Τσιντώτας.

Αρχικά υποπίπτει στο (αχρείαστο) πέναλτι με την εύστοχη εκτέλεση του οποίου άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι το σκορ κι εν συνεχεία του έφυγε η μπάλα από τα χέρια παραχωρώντας κόρνερ από το οποίο προήλθε το δέυτερο τέρμα των Άγγλων.

Δύο εξαιρετικές ευκαιρίες για την ΑΕΚ στο 0-0. Και στις δύο πρωταγωνιστής ο Λιβάια. Στην πρώτη ο Σμάιχελ έβγαλε εντυπωσιακά την κεφαλιά του (σε κόρνερ), ενώ στη δεύτερη ο Κροάτης ποδοσφαιριστής πλάσαρε άστοχα σε τετ α τετ.

Ανεπανάληπτη ευκαιρία για την Ελληνική ομάδα και στο 50ο λεπτό με τον Τάνκοβιτς, ένα λεπτά μετά το τέρμα που σημειώσε (μειώνοντας σε 2-1). Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 64ο λεπτό όταν ο Ουντέρ μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έπιασε ένα τεχνικό σουτ σημαδεύοντας το απέναντι “παραθυράκι” η μπάλα στη συμβολή οριζόντιου και δεξιού κάθετου δοκαριού.

Τα γκολ της αναμέτρησης:

17′ ΠΕΝΑΛΤΙ. Κάθετη στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ από αριστερά, δεν βγήκε καλά ο Τσιντώτας, ο Βάρντι τσίμπησε τη μπάλα και τον ανέτρεψε ο Έλληνας τερματοφύλακας.

18′ ΓΚΟΛ 0-1. Δυνατό χτύπημα του Βάρντι (χαμηλά και δεξιά), έπεσε σωστά ο Τσιντώτας, ακούμπησε τη μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ.

ΑΕΚ - Λέστερ

39′ ΓΚΟΛ 0-2. Κόρνερ από δεξιά, ο Βάρντι πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, δεν έδιωξε κάποιος κι ήρθε ο Τσαντούρι στο δεύτερο δοκάρι αμαρκάριστος, ο οποίος με δυνατό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της Λέστερ.

49′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Μάνταλος σήκωσε τη μπάλα πάνω από την άμυνα της Λέστερ, βγάζοντας τετ α τετ τον Τάνκοβιτς, με τον Σουηδό να πλασάρει εύστοχα και να μειώνει.

Υπενθυμίζουμε ότι στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων η ΑΕΚ ηττήθηκε 3-0 από την Μπράγκα εκτός έδρας, ενώ η Λέστερ επικράτησε στην Αγγλία της Ζόρια με 3-0.

Κίτρινες: Μάνταλος (21′), Κρίστιτσιτς (59′), Ινσούα (73′), Τόμας (78′).

Διαιτητής: Χάραλντ Λέχνερ (Αυστρία)
Βοηθοί: Αντρέας Χάιντενραϊχ (Αυστρία) – Μαξιμιλιάν Κόλτσμπιχ (Αυστρία)
4ος: Γιούλιαν Βέινμπεγκερ (Αυστρία)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης (86′ Βασιλαντωνόπουλος), Ινσούα (86′ Μαχαίρας), Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Σάκχοφ (86′ Σαμπανάτζοβιτς), Κρίστιτσιτς, Λόπες, Λιβάια (46′ Τάνκοβιτς), Μάνταλος, Ανσαριφάρντ (46′ Ολιβέιρα).

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς): Σμάιχελ, Τζάστιν, Μόργκαν, Φοφανά, Φουχς (46′ Τόμας), Τίλεμανς, Τσαντούρι (66′ Μεντί), Μάντισον (74′ Μπαρνς), Ολμπράιτον, Τσενγκίζ Ουντέρ (66′ Πρετ), Βάρντι (70′ Ιανάτσο).