Πλατανιάς – Πανακρωτηριακός το ζευγάρι του τελικού!

Κύπελλο Χανίων | 15 Φεβρουαρίου 2017, 17:38

Κάτι παραπάνω από συγκλονιστικοί εξελίχθηκαν οι δύο ημιτελικοί στο Κύπελλο Χανίων! Στα πέναλτι κρίθηκε αυτός στα Καθιανά, ανάμεσα σε Πανακρωτηριακό-Σπάθα, στο... 122' της παράτασης αυτός στον Αλικιανό μεταξύ Πλατανιά-Αρη Σούδας!

Πανακρωτηριακός από τη μία και Πλατανιάς από την άλλη γίνονται έτσι οι ομάδες που θ’ αναμετρηθούν φέτος στον μεγάλο τελικό της ΕΠΣ Χανίων, αφού μετά από υπερπροσπάθεια κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αντιπάλων τους, που αποδείχτηκαν πολύ σκληρά καρύδια.

ΤΟ ΜΑΤΣ ΣΤΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ

Στα Καθιανά, ο Πανακρωτηριακός επικράτησε με το συνολικό σκορ 5-3 της Σπάθας. Οι δύο αντίπαλοι ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους στο 1-1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 27′ με τον Βασιλομιχελάκη και τη Σπάθα ν’ “απαντάει” στο 57′ με τον Κουλάκη, με αποτέλεσμα στη συνέχεια να ακολουθήσει η ημίωρη παράταση όπου δεν άλλαξε κάτι κι έτσι οι δύο ομάδες βρέθηκαν να λύνουν οριστικά τους λογαριασμούς τους στα πέναλτι!

panakrotiriakos penalti

Η στιγμή του νικητήριου πέναλτι από τον Πετράκη για τον Πανακρ/κό!

Εκεί, ο Πανακρωτηριακός αποδείχτηκε πιο εύστοχος, με τον τερματοφύλακά του Κώστα Μπουράκη ν’ αναδεικνύεται ως ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς απέκρουσε δύο εκτελέσεις, των Γωνιωτάκη και Παπαδάκη!

ΤΟ ΜΑΤΣ ΣΤΟΝ ΑΛΙΚΙΑΝΟ

Λίγα λεπτά νωρίτερα, ο Πλατανιάς είχε καταφέρει να γίνει η πρώτη ομάδα που σφραγίζει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της ΕΠΣ Χανίων, κερδίζοντας μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, με σκορ 1-0 στον Αλικιανό τον Αρη Σούδας! Το νικητήριο γκολ για τους Ερασιτέχνες Πλατανιά σημείωσε στο 122′ της παράτασης ο Αντ. Αμαραντίδης κι αφού το 90λεπτο έληξε χωρίς σκορ.