Πήρε τον πρώτο τελικό η Κ17 του ΠΑΟΚ

Ποδόσφαιρο 19 Νοεμβρίου 2022, 17:18

Ο πρώτος τελικός της Κ17 βρήκε κερδισμένο τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού και εξασφάλισε μια θέση στο Final Four του πρωταθλήματος.

Με τις δύο ομάδες να προσφέρουν ωραίο ποδοσφαιρικό θέαμα πραγματοποιήθηκε ο πρώτος τελικός των υποδομών της Κ17.

Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ απειλούσε με αντεπιθέσεις χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες, και έτσι οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 47′ .

Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού αποβλήθηκε σε μία φάση του δευτέρου ημιχρόνου και στο 86′ ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με κεφαλιά του Χατσίδη.

Με το 1-1 που επικράτησε στα πρώτα 90′ το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, και ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που κατάφερε να βρει το γκολ της νίκης στο 115′ όπου ο Παπαγεωργίου βρήκε ωραία τον Τσομπάνη κι αυτός πλάσαρε για το τελικό 2-1.

ΠΑΟΚ: Τσιντσόλης, Τσιότας (57′ Τσομπάνης), Πολυκράτης, Πανικίδης, Κοσίδης (98′ Καλιόγλου), Σνάουτσνερ, Κεσίδης, Παπαγεωργίου, Χατσίδης, Καραϊωάννου (72′ Καλαϊτσίδης), Πολιτάκης (106′ Βρύζας).

Ολυμπιακός: αναμένεται