Πήρε “ρεβάνς” και πρόκριση ο Αρης

Μινώταυρος Αρης Σούδας | 7 Δεκεμβρίου 2022, 16:28

Ο Αρης Σούδας με… μάτι που γυάλιζε πήρε τη "ρεβάνς" της μοναδικής του ήττας από τον Μινώταυρο και μαζί το εισιτήριο για τους "8" του Κυπέλλου (3-0).

Σε αντίθεση με το ματς πρωταθλήματος στις Μουρνιές (3-1 ο Μινώταυρος) η ομάδα του Γιώργου Κόλτζου αιφνιδίασε τον αντίπαλό της και επέβαλε τον ρυθμό της από το ξεκίνημα. Το γρήγορο γκολ του Ροκάκη έδωσε αέρα κυριαρχίας στον Αρη ο οποίος έβγαλε αρκετές φάσεις και απλοποίησε την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο.

Φουριόζος… μπήκε στο ματς ο Αρης Σούδας που είχε πρωταγωνιστή τον Νίκο Ροκάκη στις περισσότερες φάσεις.

Η φάση του 1-0

Ο αρχηγός της ομάδας σκόραρε στο 2’ και είχε δύο φάσεις στο 3’ και μία ακόμη στο 37’ για να διευρύνει το προβάδισμα του Αρη. Η ομάδα της Σούδας μονοπώλησε τις φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, καταφέρνοντας να μην απειληθεί από τον αντίπαλό του, ο οποίος είχε κάποιες προϋποθέσεις από ενέργειες του Περδικάκη που δεν μετουσιώθηκαν όμως σε ευκαιρίες για γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση δεν άλλαξε και το γρήγορο γκολ του Παπαθανασίου με φάουλ (52’) επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του Αρη, ο οποίος πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Σούλιαρη στο 60’.

Στους “8” ο Αρης θ’ αντιμετωπίσει την ΑΕ Κυδωνίας, ενώ ο Μινώταυρος στρέφει αποκλειστικά το ενδιαφέρον του στο πρωτάθλημα.

Οι φάσεις του αγώνα

2’ ΓΚΟΛ: Από σέντρα του Φ. Τσίγκα ο Ροκάκης αποφεύγει ωραία τον Δαμανάκη και με πλασέ “νικά” τον Πρωτοπαπαδάκη για το 1-0.
3’ Σουτ του Ροκάκη αποκρούει ο Πρωτοπαπαδάκης σε κόρνερ. Ο Παπαθανασίου εκτελεί το κόρνερ και ο Ροκάκης με κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ.
9’ Σουτ του Παπαθανασίοου άουτ.
22’ Σέντρα του Παπαθανασίου σουτ του Πλανάκη άουτ.
37’ Από γύρισμα του Κ. Τσίγκα το σουτ του Ροκάκη μέσα από την περιοχή κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
40’ Σουτ του Κ. Τσίγκα άουτ.
52’ ΓΚΟΛ: Ο Παπαθανασίου με ιδανική εκτέλεση φάουλ σημειώνει το 2-0
60’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Ροκάκη κεφαλιά του Σούλιαρη και 3-0.
64’ Φάουλ του Παπαθανασίου η μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία.

Διαιτητής: Κουκουράκης
Βοηθοί: Αναστασάκης – Μπραουδάκη

Αρης Σούδας (Γιώργος Κόλτζος): Σαρτζετάκης, Σούλιαρης, Πλανάκης, Κονταράκης, Μαλαμάς (80’ Σελινιωτάκης), Κ. Τσίγκας (80’ Λαδάς), Φ. Τσίγκας (70’ Μανταδάκης), Ροκάκης, Μπακογιάννης, Παπαθανασίου (77’ Προκοπάκης), Μαυρομάτης.

Μινώταυρος (Βασίλης Κούτας): Πρωτοπαπαδάκης, Δαμανάκης, Αλεξιάδης (42’ Ξεκουκουλωτάκης), Θάνος, Σούλκε (71’ Πρέζια), Νταγιάκος (55’ Χατζής), Βόρφι, Περδικάκης (71’ Κουτσίκος), Ανδρουλάκης, Σεληνιωτάκης (55’ Γιαννουδάκης), Κουκάκης.