Πήρε ντέρμπι και προβάδισμα ανόδου ο Ποσειδών

Ποσειδών Τσικαλαριών Ηφαιστος | 15 Ιανουαρίου 2023, 20:35

Ο Ποσειδών κόντρα στην παράδοση με τον Ηφαιστο ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Β’ Κατηγορίας, επικρατώντας με 2-1 στα Νεροκούρου.

Η ομάδα του Γιώργου Ζερβουδάκη σε ένα παιχνίδι με αρκετές ιδιαιτερότητες μπόρεσε στα τελευταία λεπτά να πάρει το “τρίποντο”, να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας και να αυξήσει τη διαφορά στο +3 από τον δεύτερο Ηρακλή. Παράλληλα μεγάλωσε την απόσταση με τον Ηφαιστο στους 7 βαθμούς.

Ο παίκτης που μετακόμισε πριν από λίγες ημέρες από τον Ηφαιστο στον Ποσειδώνα, ο Ανδρέας Νικολακάκης, έμελλε να αποδειχθεί καθοριστικός, καθώς λίγα λεπτά μετά από την είσοδό του στο γήπεδο με εξαιρετική μπαλιά τροφοδότησε τον Κώστα Τσίτα, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 85’.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 21’ με κεφαλιά του Κοσμαδάκη, για να βγάλει αντίδραση και να ισοφαρίσει ο Ηφαιστος στο 82’ με τον Σπανουδάκη.

Οι αποστολές του ντέρμπι και η προϊστορία

Ο Ποσειδών ξεκίνησε πιο επιθετικά και στο 3’ από σέντρα του Π. Τσίτα ο προωθημένος Κοκολογιάννης σούταρε και ο Σφακιωτάκης απέκρουσε με τη βοήθεια του δοκαριού. Η πρώτη φάση του Ηφαίστου ήταν το μακρινό σουτ του Ποντίκα που κατέληξε άουτ στο 17’, για να γίνει το 0-1 στο 21’. Από κόρνερ του Π. Τσίτα και το κεφάλι του Χωραφάκη σε διεκδίκηση με τον Μιχαλόπουλο ο προωθημένος Κοσμαδάκης με κεφαλιά σκόραρε.

Στο 28’ το σουτ του Σπυριδάκη σταμάτησε στον Κοσμαδάκη, για να έχει και δεύτερο δοκάρι ο Ποσειδών στο 33’. Από φάουλ του Π. Τσίτα το πλασέ του Μητσώνη κατέληξε στο δοκάρι και ο Κοκολογιάννης σκόραρε από κοντά αλλά υποδείχθηκε οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να… απαντήσουν στο 37’ αλλά η κεφαλιά του Νικάκη έφυγε πάνω από την εστία έπειτα από ιδανική σέντρα του Σπυριδάκη. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου (45′) άνηκε στον Ποσειδώνα με τον Μιχαλόπουλο να κάνει την ατομική ενέργεια αλλά να σουτάρει άουτ.

Δυναμικά ξεκίνησε ο Ποσειδών και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Σφακιωτάκη να κάνει διπλή απόκρουση στο 48’ σε σουτ των Μιχαλόπουλου και Μητσώνη. Στο 52’ από το φάουλ του Κοκολογιάννη ο Κ. Τσίτας πήρε την κεφαλιά και έδιωξε δύσκολα ο Σφακιωτάκης, με τον επιθετικό του Ποσειδώνα να διαμαρτύρεται ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

Στο 67’ ο Ηφαιστος είχε την πρώτη του φάση στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Σπυριδάκη να εκτελεί το κόρνερ και τον Χωραφάκη να αστοχεί σε κεφαλιά. Στο 80’ το φάουλ του Σπυριδάκη πέρασε δίπλα από την εστία και στο 82’ έγινε το 1-1. Από γύρισμα του Ποντίκα ο Σπανουδάκης με ένα… περίεργο σουτ και με τον Βροντάκη να έχει αρκετά σώματα μπροστά του κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Αμεσα όμως ο Ποσειδών βγήκε από τη δύσκολη θέση, με τον Νικολακάκη να βγάζει ιδανική μπαλιά στον Κ. Τσίτα, που πλάσαρε εύστοχα για το 1-2 στο 85’. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ και ο Νησωτάκης αποβλήθηκε στις διαμαρτυρίες.

Διαιτητής: Γιαννουλάκης
Βοηθοί: Κανελάκης – Μπραουδάκη

Ηφαιστος (Γιάννης Λιουδάκης): Σφακιωτάκης, Νησωτάκης, Σίνης, Χωραφάκης, Νταουντάκης, Σπυριδάκης, Χαλεβελάκης (76’ Κουνδουράκης), Σπανουδάκης, Ποντίκας, Νικάκης (87’ Φανταουσάκης), Λενταράκης (54’ Γαρυφαλής).

Ποσειδών Τσικαλαριών (Γιώργος Ζερβουδάκης): Δ. Βροντάκης, Καραγιαννίδης, Κοκολογιάννης, Δασκαλάκης, Κοσμαδάκης, Μίχος, Π. Τσίτας (90+3’ Στυλιανάκης), Αντ. Βροντάκης (90+3’ Χαϊντερδί), Μητσώνης (74’ Νικολακάκης), Μιχαλόπουλος (87’ Κ. Ρηγάκης), Κ. Τσίτας.