Πικρό φινάλε στο Ηράκλειο

ΟΦΗ | 27 Σεπτεμβρίου 2020, 20:13

Ενα απίστευτο φινάλε επεφύλασσε το παιχνίδι που διεξήχθη στο Γεντί Κουλέ. ΟΦΗ και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2.

planakis

Ενδεχομένως το καλύτερο μέχρι στιγμής παιχνίδι του πρωταθλήματος διεξήχθη την Κυριακή το απόγευμα, με τον ΟΦΗ να βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη μέχρι και το χρόνο των καθυστερήσεων. Σε αυτό το διάστημα ωστόσο ο Ατρόμητος ο οποίος δευτερόλεπτα πριν μένει με 10 παίκτες λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από χρήση VAR του Μουνίθ για κλωτσιά στον Νέιρα, καταφέρνει και φτάνει στο γκολ της ισοφάρισης. Πρόκειται για φάση όπου ο Κάναντι έχει προωθήσει σε θέση σέντερ φορ τον Γούτα για τον Ατρόμητο, μένοντας στο γκολ αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ και μετά από σέντρα του Μανούσου διαμορφώνει το τελικό 2-2 στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων!

ΜΕΓΑΛΑ ΨΥΧΙΚΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ Ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ επέδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου. Μάλιστα και σ’ αυτή τη φάση χρειάστηκε η χρήση του VAR για το αν ήταν σε θέση οφσάιντ ο Μανούσος, το κοντινό πλασέ του οποίου τελικά μέτρησε και έτσι ο Ατρόμητος πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν εντυπωσιακό!

Στο 49’, ο ΟΦΗ φτάνει στο 1-1 με το πλασέ του Σαρδινέρο, ενώ η πλήρης ανατροπή για τον ΟΦΗ ήρθε στο 56’, όταν ο Γιαννούλης έβγαλε την ασίστ για τον Σαρδινέρο που χρίστηκε εκ νέου σκόρερ.

ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ…

Από εκείνο το σημείο και μετά, το παιχνίδι κράτησε την άγρια ομορφιά που ούτως ή άλλως είχε, με τον Ατρόμητο να χάνει σημαντικές ευκαιρίες για να φτάσει νωρίτερα στην ισοφάριση. Στις καθυστερήσεις, η ομάδα του Περιστερίου μένει με 10 παίκτες λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτας στον Μουνίθ ενώ προηγουμένως είχε “κιτρινιστεί”, αλλάζοντας έτσι ο διαιτητής Ζαχαριάδης την απόφαση του και στην αμέσως επόμενη φάση ακολουθεί το γκολ για τον Ατρόμητο για το τελικό 2-2…

Ετσι, ο ΟΦΗ μένει αήττητος για τρίτη αγωνιστική, έχοντας πλέον 5 βαθμούς, από την άλλη παραχωρεί τη δεύτερη ισοπαλία εντός έδρας μετά τον Παναιτωλικό. Από την άλλη πλευρά, ο Ατρόμητος έρχεται για δεύτερη σερί αγωνιστική ισόπαλος μετά από το ματς στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Ντεμπούτο για τον ΟΦΗ πραγματοποίησαν οι Στάρτζεον και Γιάννου οι οποίοι πέρασαν στο παιχνίδι ως αλλαγή.

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας). Βοηθοί: Δημητριάδης (Καστοριάς) – Γεωργακόπουλος (Πειραιά). 4ος διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου). VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας). ΑVAR: Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας).

Κίτρινες κάρτες: Τομάσεβιτς (27’), Ραμπέγιο (40’), Γκάλο (54’), Μεγιάδο (62’), Βούρος (65’), Ουές (71’), Ρισβάνης (90+4’).

Κόκκινη κάρτα: Μουνίθ (90+2’)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Bάτερμαν, Σελίμοβιτς, Βούρος, Γιαννούλης, Ουές, Στάικος (79′ Μίγγος), Μεγιάδο, Κοροβέσης (90+4’ Γιάννου), Νέιρα, Ναμπί (88′ Στάρτζεον), Σαρδινέρο (79′ Γκαργκαλατζίδης)

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γούτας, Στρούγγης (46′ Ρισβάνης), Γκάλο, Κιβρακίδης, Χαρίσης (65’ Μουνίθ), Σάλομον, Τομάσεβιτς (42′ Νάτσος), Γιακουμάκης (46′ Ούμπιντες), Ραμπέγιο (79′ Ενσικουλού), Μανούσος