Πίκρα και από τον ΠΑΟΚ…

Ποδόσφαιρο 4 Δεκεμβρίου 2020, 0:08

Πικρή ήττα γνώρισε ο ΠΑΟΚ στην Κύπρο, χάνοντας από την Ομόνοια με σκορ 2-1. Μια ήττα που ισοδυναμεί με τον αποκλεισμό του "δικεφάλου" του Βορρά από τη συνέχεια του Europa League.

Εφόσον ο ΠΑΟΚ έχει καταφέρει να κερδίσει, θα είχε την τύχη με το μέρος του στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής που θ’ ακολουθήσει την επόμενη εβδομάδα. Ουσιαστικά ο “δικέφαλος” ήταν μέσα στο παιχνίδι της κατάκτησης των τριών βαθμών μέχρι και το 83ο λεπτό. Είναι το σημείο όπου η Ομόνοια κερδίζει πέναλτι, με τον Ζόρντι Γκόμεθ να ευστοχεί, με αποτέλεσμα σε εκείνο το σημείο να τελειώσουν όλα τα όνειρα για την ελληνική ομάδα…

Ετσι, μια προσπάθεια που τουλάχιστον μέχρι και την 3η αγωνιστική είχε βάσιμες ελπίδες για τον ΠΑΟΚ προκειμένου να προχωρούσε στο Europa League, μετά τις δύο σερί ήττες που υπέστη σε Ολλανδία και Κύπρο έχασε κάθε ελπίδα για να συνεχίσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι στο ΓΣΠ ξεκίνησε με την Ομόνοια ν’ ανοίγει το σκορ στο 9ο λεπτό με το γκολ του Κακουλή, με τον ΠΑΟΚ να προειδοποιεί στο 34’ έχοντας δοκάρι με τον Κρέσπο, για να γίνει τελικά το 1-1 στο 39’, με τον Τζόλη να βάζει την σφραγίδα του σε ένα ακόμα παιχνίδι του ΠΑΟΚ, σκοράροντας.

Το ημίχρονο τελείωσε 1-1, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε στην επανάληψη με βλέψεις να γυρίσει το αποτέλεσμα, αλλά στο 50’ η Ομόνοια είχε δοκάρι με τον Τζιονή, για να ακολουθήσει στο 83’ το τελικό 2-1 με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Λοΐζου ο οποίος έπεσε από το σπρώξιμο του Ελ Καντουρί…

Διαιτητής: Πόσον (Αγγλία). Βοηθοί: Μπετς (Αγγλία), Χάσιν (Αγγλία). 4ος διαιτητής: Μάντλεϊ (Αγγλία).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κουσουλός (59′ Ζόρντι Γκόμεθ), Κίκο (59′ Λέτσιακς), Χουμποτσάν, Λανγκ, Λούφτνερ, Βίτορ Γκόμες, Τζιονή, Λοΐζου (85′ Ασαντέ), Κακουλή (21’ λ.τρ. Σεχού), Σενέ (59′ Ντούρις)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Ουαγκέ (46′ Γιαννούλης), Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Τσιγγάρας (79′ Μπίσεσβαρ), Σβαμπ (46′ Μουργκ), Ελ Καντουρί, Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Σβιντέρσκι