Περίπατος του Ολυμπιακού στο Πανθεσσαλικό | vids

Super League 1 19 Μαρτίου 2023, 19:27

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο Πανθεσσαλικό στάδιο του Βόλου με 3-0 χωρίς να χρειαστεί να "φορτσάρει" και έκανε ποδαρικό με νίκη στα πλέι οφ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των “ερυθρόλευκων” ο Κώστας Φορτούνης καθώς από τα πόδια του ξεκίνησαν και τα τρία τέρματα, σκοράροντας μάλιστα το τελευταίο γκολ του Ολυμπιακού.

Κασάμι και Μπακαμπού τα άλλα δύο τέρματα του Ολυμπιακού. Μάλιστα για τον Μπακαμπού ήταν το 14ο γκολ στο πρωτάθλημα. Κάτι που σημαίνει ότι ξεπέρασε το προσωπικό του ρεκόρ σε τέρματα σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Την αγωνιστική περίοδο 2014/15 είχε 13 γκολ με την Μπούρσασπορ.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι στο 78ο λεπτό αποβλήθηκε (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) ο προπονητής του Βόλου, Κώστας Μπράτσος, ενώ στο 88′ σκόραρε και ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά, αλλά ο Ροντινέι δεν πρόλαβε τη μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου προτού κάνει τη σέντρα.

Τα τρία τέρματα της αναμέτρησης:

7′ 0-1. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, το κέντρο της άμυνας του Βόλου δεν κατάφερε να απομακρύνει και ο Παϊτίμ Κασάμι άνοιξε το σκορ από κοντά.

36′ 0-2. Νέα εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη αυτή τη φορά από αριστερά, ο Χάμες πήρε την πρώτη κεφαλιά, την δεύτερη ο Μπακαμπού σκοράροντας το 14ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

80′ 0-3. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, λίγο πιο μπροστά από το κόρνερ και αιφνιδίασε τόσο τον Κλέιμαν όσο και τον Τσοκάνη, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας) – Δημητριάδης Λ. (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
AVAR: Πετρόπουλος (Αρκαδίας)

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Αρούνα, Τσοκάνης, Λούνα, Κάτσε (75′ Τάχατος), Ντέλετιτς, Πιρές (86′ Καρτάλης), Οζέγκοβιτς.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος 84′ Ντόη), Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Κασάμι, Σαμασέκου, Φορτούνης (82′ Βαλμπουενά), Χάμες Ροντρίγκες (65′ Γκάρι Ροντρίγκες), Κανός (65′ Μασούρας), Μπακαμπού (82′ Ελ Αραμπί).