Περίπατος του ΟΦΙ, 4-0 τον ΠΑΟ Ρουφ

ΟΦΙ | 13 Νοεμβρίου 2022, 16:57

Διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα ο ΟΦ Ιεράπετρας, ο οποίος επικράτησε με το ευρύ 4-0 του ΠΑΟ Ρουφ στο "Βουζουνεράκειο".

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα της Λασιθιώτικης ομάδας στο νέο πρωτάθλημα με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και μηδέν παθητικό (6-0 τα τέρματα του ΟΦΙ). Κόντρα στον ΠΑΟ Ρουφ “καθάρισε” ουσιαστικά το παιχνίδι από το 21ο λεπτό όταν και προηγήθηκε με 3-0.

Τα τέσσερα τέρματα της αναμέτρησης:

7′ 1-0. Ο Κατάλντι εκτέλεσε κόρνερ και ο Πάτρικ Βουό από κοντά άνοιξε το σκορ με κεφαλιά.

17′ 2-0. Ο ΟΦΙ “χτύπησε” και πάλι από αέρος. Ο Αντερέγκεν σέντραρε από δεξιά και ο Μούλερ με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι διπλασίασε τα τέρματα της Κρητικής ομάδας.

21′ 3-0. Οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο Μούλερ σέντραρε (από αριστερά) και ο Αντερέγκεν σκόραρε.

49 4-0. Από τη συνεργασία του Μηλιώτη με τον Μούλερ προέκυψε η σέντρα από δεξιά και ο Βουό με κοντινό πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τέταρτο του ΟΦΙ.

Πέραν των τεσσάρων γκολ ο ΟΦΙ είχε και άλλες καλές στιγμές για να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι. Αναλυτικότερα…

Στο 10ο λεπτό έπειτα από ατομική ενέργεια ο Τσορνομάζ πάσαρε στον Βουό, ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει από επίκαιρη θέση καθώς η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και κατέληξε κόρνερ.

Στο 36′ ο Κυρίτσης έβγαλε δύσκολα την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζαχαρού.

Στο 41ο λεπτό Κατάλντι και Μούλερ συνεργάσθηκαν σε εκτέλεση κόρνερ, σούταρε ο πρώτος για να αναγκάσει σε δύσκολη επέμβαση τον Κουνάδη.

Στο 58ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν (οριζόντιο) δοκάρι με το δυνατό και ευθύβολο σουτ του Αντερέγκεν από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (62′) ο Αντερέγκεν πρόλαβε την έξοδο του Κουνάδη και πάσαρε στον Γκομπερβίγιε, ο οποίος προ κενής εστίας πλάσαρε άστοχα.

Διαιτητής: Ρεντίφης (Αν. Αττικής)
Βοηθοί: Γουρνιάς (Αν. Αττικής), Παύλος (Δυτ. Αττικής)
4ος διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου)

ΟΦΙ (Άγγελος Διγκόζης): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ίτσιος, Στάμου, Ντέτλερ, Τσορνομάζ (72′ Ζήσης), Κατάλντι (66′ Χουάν Χιμένεθ), Μηλιώτης, Αντερέγκεν (66′ Καλλιτσουνάκης), Μούλερ (54′ Γκομπερβίγιε), Βουό (54′ Μπλανκ Καζάου).

ΠΑΟ ΡΟΥΦ (Παναγιώτης Λαδάς): Κουνάδης, Πανουργιάς (52’Τασιούλης), Σμίλτος (52′ Φιλιμέγκας), Κατσούλης, Ζαχαρός, Καλλέργης, Βερνάρδος, Κυριαζής (62′ Κονέ), Τσιάβος, Ζαφειράκης (29′ λ.τρ. Ντανκέι Καμί).