Περίπατο στη Νίκαια ο ΠΑΟΚ, 3-0 τον Ιωνικό

Super League 1 10 Νοεμβρίου 2022, 23:30

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα με 3-0 του Ιωνικού εκτός έδρας στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε τη 12η αγωνιστική.

Καλύτερος σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα ο “δικέφαλος” επέβαλλε το παιχνίδι του και έφθασε σε μία εύκολη νίκη αφήνοντας τον Ιωνικό στην τελευταία θέση (με συγκατοίκους τον ΟΦΗ και τον Λεβαδειακό.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους. Στο 12ο λεπτό μετά από γρήγορη αντεπίθεση και συρτό γύρισμα του Ελευθεριάδη ο Σάκιτς σούταρε με δύναμη, με τη μπάλα να βρίσκει στο κεφάλι του Ίνγκασον και να περνά κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα (14′) ο Σάστρε σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι και ο Ζίβκοβιτς σούταρε στην κίνηση από πολύ πλάγια θέση, αλλά ήταν άστοχος. Στο 25′ η μακρινή μπαλιά του Ρομαό έβγαλε τον Μάντζη σε θέση τετ α τετ, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό. Ο Κωνσταντέλιας και ο Ράφα Σοάρες συνδυάστηκαν από αριστερά, ο δεύτερος έδωσε έτοιμο γκολ με συρτή σέντρα στον Φιλίπε Σοάρες, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη (0-1).

Επτά λεπτά αργότερα (34′) ο “δικέφαλος” διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Κωνσταντέλιας έκλεψε τη μπάλα στην απρόσεκτη πάσα του Τσιγκρίνσκι και ο Νέλσον Ολιβέιρα με πολύ τρομερό μακρινό σουτ έκανε το 0-2.

Στο 38′ το μακρινό σουτ του Ζίβκοβιτς ήταν (πολύ) άστοχο και προκάλεσε τον εκνευρισμό του Ραζβάν Λουτσέσκου, καθώς είχε επιλογές για πάσα αλλά θέλησε να τελειώσει μόνος του τη φάση.

Με ευκαιρίες του ΠΑΟΚ ξεκίνησε το δεύετρο ημίχρονο. Στο 51′ ο Κωνσταντέλιας δεν κατάφερε να νικήσει τον Χουτεσιώτη από κοντά και ένα λεπτό αργότερα (52′) το μακρινό σουτ του Ολιβέιρα (μετά από υπέροχη ντρίμπλα στον Σόουζα) έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε και τρίτο τέρμα στο 57ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, ο Ζίβκοβιτς ντρίπλαρε και έδωσε έτοιμο γκολ στον Αουγκούστο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε με αριστερό πλασέ να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 0-3.

Το τελευταίο ημίωρο του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ειδική μνεία πρέπει να γίνει στον 19χρονο Γιάννη Κωνσταντέλια, ο οποίος πραγματοποίησε μία “γεμάτη” εμφάνιση και από τα πόδια του ξεκίνησαν και τα τρία γκολ του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Νεάπολης.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)
Βοηθοί: Μπουξμπάουμ (Αν. Αττικής), Καραλής (Ηλείας)
4ος διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)
VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών)
AVAR: Κόλλιας (Ηπείρου)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Σοόυζα, Σάκιτς, Ρομαό (69′ Κάνιας), Φαντιγκά (84′ Τσίμπσα), Λοβέρα (69′ Μεντόσα), Ελευθεριάδης (69′ Ιωαννίδης), Σεμπά (84′ Μασάς), Μάντζης.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ρ. Σοάρες, Σβαμπ, Ντάγκλας Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς (85′ Κουαλιάτα), Φ. Σοάρες (71′ Ελ Καντουρί), Κωνσταντέλιας (71′ Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα (71′ Τόμας).