Πέντε γκολ και δύο αποβολές στη Σούδα | pics

Ροδωπού ΑΠ Σούδας | 4 Δεκεμβρίου 2022, 13:14

Tα Ροδωπού πανηγύρισαν πολύ σημαντική νίκη στη Σούδα, απέναντι στην Ακαδημία με 3-2 και πήραν τεράστια βαθμολογική ανάσα στη Β' κατηγορία.

Πρώτη νίκη μετά την πρεμιέρα και δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Γιώργου Καλαϊτζίδη. Με δέκα ολοκλήρωσαν το ματς και οι δύο ομάδες.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να επιδείξει κάτι σημαντικό, εξού και το 0-0 που οδήγησε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

O τερματοφύλακας της ΑΠ Σούδας, Κουφός.

Ολο το ζουμί ήταν τελικά το δεύτερο ημίχρονο, με 5 γκολ, 2 πέναλτι και ισάριθμες αποβολές στο φινάλε…

Λίγο μετά τη σέντρα στο 48′, δόθηκε πέναλτι σε χέρι στην περιοχή της ΑΠ Σούδας και ο Νίκος Καλογεράκης από τα 11 βήματα έκανε το 0-1 για τα Ροδωπού.

Η απάντηση ήταν ωστόσο άμεση για την ΑΠ Σούδας που ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο. Ο Μαναρώλης ανατράπηκε στην περιοχή και ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση για το 1-1, σκοράροντας έτσι ακόμα μία αγωνιστική.

Στο 72′ τα Ροδωπού βρήκαν δεύτερο προβάδισμα, όταν από ψαλιδάκι του Κρομμύδα στο δοκάρι, ο Σεϊτανίδης ήταν εκείνος που έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουφού για το 1-2.

Ο πολύπειρος Μαναρώλης είχε νέα απάντηση και ισοφάρισε ξανά σε 2-2 στο 78′ με κεφαλιά. Τελικά, το τρίτο προβάδισμα των Ροδωπού, ήταν και το νικητήριο, αφού ο Γιακουμάκης με σουτ στο 82′ διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

O Γιακουμάκης των Ροδωπού (πάνω) πέτυχε το νικητήριο γκολ, διακρίνεται με τον Μπερβανάκη της ΑΠ Σούδας

Λίγο αργότερα στο 88′, μετά από μαρκάρισμα και αψιμαχία που δημιουργήθηκε ανάμεσα σε Μαναρώλη και Μαραγκουδάκη, ο Ούτας απέβαλε και τους δύο ποδοσφαιριστές και έτσι οι δύο ομάδες έπαιξαν με 10 για τα επόμενα λεπτά που απέμειναν.