Πεντάρα ενόψει Ολυμπιακού η ΑΕΚ

Super League 1 9 Απριλίου 2017, 22:04

Μία... καλή προπόνηση έκανε η ΑΕΚ απέναντι στην Κέρκυρα πριν τον ημιτελικό του κυπέλλου με τον Ολυμπιακό. Μπακασέτας (23', 54'), Πέκχαρτ (39', 70') και Ντίντακ (42') οι σκόρερ.

Παράσταση για ένα ρόλο σήμερα στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ στο τελευταίο της εντός έδρας παιχνίδι (για την κανονική σεζόν) να συντρίβει την Κέρκυρα με 5-0, κάνοντας παράλληλα συντήρηση δυνάμεων ενόψει του 1ου ημιτελικού στο κύπελλο με τον Ολυμπιακό στο Καραΐσκάκη.

Στο 1ο ημίχρονο (εκεί που κρίθηκαν τα πάντα) οι παίκτες του “δικεφάλου” είχαν 17 τελικές (έναντι καμίας των φιλοξενουμένων), τρεις εκ των οποίων κατέληξαν στα δίχτυα του Κουτζαβασίλη.

23′ 1-0: Ο Βάργκας πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι και ο Μπακασέτας με πλασέ άνοιξε το σκορ.

39′ 2-0: Όμορφη ατομική προσπάθεια και σέντρα του Γκάλο, ο Πέκχαρτ στην καρδιά της περιοχής με σκαστή κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ.

42′ 3-0: Ο Ντίντακ έκλεψε την μπάλα, προχώρησε λίγο και με διαγώνιο αριστερό σουτ διαμόρφωσε το σκορ του 1ου ημιχρόνου.

55′ 4-0: Ο Γκάλο έκανε τακουνάκι για τον Γιόχανσον, αυτός γύρισε και ο Μπακασέτας με προβολή από κοντά πέτυχε το 2ο προσωπικό του τέρμα.

70′ 5-0: Ο Βάργκας “έσκαψε” την μπάλα από δεξιά, ο Πέκχαρτ πήρε την κεφαλιά από κοντά και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Σταθόπουλος (Ηλείας), Πήττας (Ηλείας)
4ος διαιτητής: Γιαννουλάκης (Χανίων)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο (66′ Μπακάκης), Τσιγκρίνσκι, Κολοβέτσιος, Ντίντακ (60′ Βινίσιους), Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Βάργκας, Μπακασέτας, Πατίτο (72′ Χριστοδουλόπουλος), Πέκχαρτ.

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Βενέτης, Ιωάννου, Ζαραδούκας, Σιόντης, Νίκιτς (46′ Ανδρεόπουλος), Κοντός (46′ Γεωργίου), Γεωργακόπουλος (70′ Ντουαλά), Ζορμπάς, Επστάιν.