Πάσχα στην πέμπτη θέση!

Χανιά | 27 Απριλίου 2016, 16:17

Με το πρώτο γκολ του Μούσα Ποκόνγκ στο πρωτάθλημα, ο Κισσαμικός νίκησε 1-0 τον Αγροτικό Αστέρα στο ματς που άνοιξε το σημερινό πρόγραμμα της 30ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ εθνικής και θα κάνει Πάσχα στην 5η θέση.

planakis

Αυτή ήταν η 12η νίκη του Κισσαμικού στο πρωτάθλημα και 6η εντός έδρας, με την οποία έφτασε τους 48 βαθμούς, όσους και η Λαμία με την οποία ισοβαθμεί στην πέμπτη θέση του πίνακα (αν και η ομάδα από την Φθιώτιδα έχει παιχνίδι λιγότερο, το εξ αναβολής με την Παναχαϊκή).

Το αποτέλεσμα είναι ευνοϊκό και για τον ΑΟΧ καθώς ο Αγροτικός Αστέρας έμεινε στους 34 βαθμούς και μέσα στα σενάρια του υποβιβασμού.

Το ματς στο Μάλεμε δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Λίγες ευκαιρίες μπροστά από τις δυο εστίες με τον Κισσαμικό όμως να καταφέρνει να σκοράρει δέκα λεπτά μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου. Δράστης ο Ποκόνγκ, ο οποίος από την πάσα του Τσουβαλτζίδη πρόλαβε την έξοδο του Γιακουμή, πέρασε την μπάλα από πάνω του και τελικά στην εστία του Αγροτικό για το 1-0. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τον Κισσαμικό έτσι να διευρύνει το αήττητο σερί του  στα έξι παιχνίδια, ενώ κατάφερε να διατηρήσει για μια ακόμα φορά το “μηδέν” στην εστία του. Ο Κισσαμικός συνεχίζει να διαθέτει την δεύτερη καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με μόλις 12 γκολ παθητικό (πίσω μόνο από τη Λάρισα με 11 τέρματα).

Από την άλλη για τον Αγροτικό, ήταν η πρώτη ήττα μετά από δυο εξόδους.

Οι φάσεις του αγώνα

3’ Σουτ του Καθάριου άουτ.

13’ Ωραία μπαλιά του Σελινιωτάκη στην πλάτη της άμυνας για τον Τσοντάκη, που με σουτ στέλνει την μπάλα άουτ.

23’ Διαμαρτυρίες για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Συμελίδη στον Ποκόνγκ.

39’ Σουτ του Αμαραντίδη μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.

45+1’ Κόρνερ του Αυγενικού απομακρύνει ο Σαμουηλίδης, σουτ του Βλάχου έξω από την περιοχή και σπουδαία απόκρουση από τον Γιακουμή.

55’ ΓΚΟΛ: Ο Τσουβαλτσίδης κερδίζει παλικαρίσια την μπάλα από τον Αμαραντίδη και με μακρινή διαγώνια μπαλιά βρίσκει στην πλάτη της άμυνας τον Ποκόνγκ, που προλαβαίνει στην έξοδο τον Γιακουμή και τον “κρεμάει”, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Καπία να αποσοβήσει το γκολ.

63’ Σέντρα του Γιαννίτση, ο Βλάχος στρώνει την μπάλα στον Αυγενικού το σουτ του οποίου καταλήγει εκτός εστίας.

67’ Σέντρα του Βλάχου κεφαλιά του Σαπαλίδη άουτ.

72’ Κόρνερ του Αυγενικού κεφαλιά του Τζημογιάννη μπλόκαρε ο Γιακουμής.

75’ Κεφαλιά-πάσα του Μάντζη στον Σαπαλίδη, ο Γιακουμής πέφτει στα πόδια του και μπλοκάρει την μπάλα.

81’ Σουτ του Ποκόνγκ από πλάγια θέση απέκρουσε ο Γιακουμάκης.

Διαιτητής: Κορδολαίμης (Ανατολικής Αττικής)

Βοηθοί: Πολυχρονιάδης (Ανατολικής Αττικής)-Ι. Δασκαλάκης (Ηρακλείου)

4ος διαιτητής: Μουρτζάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Τσοντάκης (72’), Σαμουηλίδης (74’), Γιαννίτσης (77’)

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσουβαλτσίδης, Γιαννίτσης, Τζημογιάννης, Τσοντάκης, Σελινιωτάκης, Ν’ Γκουέμ, Αυγενικού (82′ Μάνιας), Βλάχος (69′ Μάντζης), Ποκόνγκ, Σαπαλίδης (87′ Σκραπάρας).

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Γιακουμής, Σκλιοπίδης, Βαφέας, Καπίας, Αμαραντίδης, Σαμουηλίδης, Καθάριος (72′ Καραμπάς), Συμελίδης, Μπιτάνγκ (66′ Μακρυδημήτρης), Βελλίνης (46′ Τοπούζης), Διαμαντόπουλος.