ΠΑΣάς στο Αγρίνιο, 2-1 τον Παναθηναϊκό

Ποδόσφαιρο 18 Φεβρουαρίου 2021, 17:11

Τι κι αν… ξεσπιτώθηκε για το πρώτο ματς Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό ο ΠΑΣ Γιάννινα με εξαιρετική και ψυχωμένη εμφάνιση επικράτησε με ανατροπή των "πρασίνων" με 2-1.

Ο Παναθηναϊκός στο ματς που έγινε στο Αγρίνιο προηγήθηκε νωρίς στο σκορ, αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι στη συνέχεια έφτασαν στην ανατροπή.

Μόλις στο 2’ ο Παναθηναϊκός βρήκε το γκολ που έψαχνε με τον Μακέντα να αξιοποιεί την πάσα του Βιγιαφάνιες και να πλασάρει για το 0-1. Ενα λεπτό μετά ο Λέο σούταρε άουτ και δεν μπόρεσε να “απαντήσει” άμεσα. Στο 6’ ο Σάλιακας πρόλαβε και έκοψε προ του Χατζηγιοβάνη και στο 17’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Πούγγουρα.

Στο 21’ ο Παμλίδης με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1. Στο 25’ ο ΠΑΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σένκεφελντ αδράνησε από εξαιρετική μπαλιά του Σάλιακα προς τον Λέο, ο Γάλλος επιθετικός πλάσαρε τον Ξενόπουλο αλλά από διπλή κόντρα μετά από την απόκρουση του νεαρού τερματοφύλακα η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 34’ ο Αϊτόρ εξ επαφής δεν μπόρεσε να σκοράρει, ενώ στο 41’ ο Χατζηγιοβάνης είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ.

Ο ΠΑΣ συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και αφού έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 56’ με τον Παμλίδη έφτασε τελικά στο 2-1 στο 67’ με κεφαλιά του Κάργα έπειτα από κόρνερ του Καρτάλη.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Μπαλτάς – Μεϊντανάς (Αχαΐας)
4ος διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
VAR: Μανούχος (Αργολίδας)
AVAR: Τζιώτζιος (Θράκης)

Κίτρινες κάρτες: Χατζηθεοδωρίδης (53’)

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πέερσμαν, Καρτάλης (76’ Λιάσος), Ντομίνγκεθ, Κάστρο, Ελευθεριάδης, Λέο (81’ Μιλιντσεάνου), Παμλίδης (89’ Νάουμετς).

Παναθηναϊκός (Λάσλο Μπόλονι): Ξενόπουλος, Σάντσες (84’ Τζαβίδας), Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος (70’ Αθανασακόπουλος), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (80’ Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης (70’ Ενγκμπακοτό), Μακέντα (70’ Καρλίτος).