Πάρτι στο Πανθεσσαλικό ο ΟΦΗ, 4-1 τον Βόλο

ΟΦΗ | 23 Νοεμβρίου 2020, 21:39

Ένας εντυπωσιακός (στο 1ο ημίχρονο) και άκρως αποτελεσματικός (στο 2ο) ΟΦΗ συνέτριψε τον Βόλο με 4-1 κατακτώντας τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα. Ντε Γκουζμάν, Σαρδινέρο, Νέιρα και Στάρτζεον οι σκόρερ της Κρητικής ομάδας.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης στο Πανθεσσαλικό η ημερομηνία 20 Σεπτεμβρίου 2020 ένωνε -κατά κάποιο τρόπο- τις δύο ομάδες. Τότε ήταν η τελευταία νίκη του ΟΦΗ, τότε και η τελευταία ήττα του Βόλου. Το παιχνίδι το πρώτο ημίχρονο είχε εντυπωσιακό ρυθμό με 15 τελικές. Έξι ο Βόλος (2 στην εστία) και εννέα ο ΟΦΗ (4 στην εστία).

Μπήκε όμως ένα μόλις γκολ. Λίγο νωρίτερα είχαν μείνει οι γηπεδούχοι με δέκα παίκτες (λόγω αποβολής του Σάντσες), κάτι που έπαιξε τον ρόλο του στην εξέλιξη του ματς, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο όπου τα γκολ έπεφταν “βροχή”.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο Πανθεσσαλικό στάδιο που έριξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής:

2′ Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Σουτ του Μαρτίνεζ από θέση φορ, έδιωξε ο Σωτηρίου.

7′ Σουτ του Γκουαροτσένα έπειτα από “κομπίνα” σε στατική φάση, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυνομένων της Κρητικής ομάδας.

10′ Κεφαλιά του Γρίβα από τη μεγάλη περιοχή, μετά από σέντρα του Ουές από δεξιά, η μπάλα κατέληξε άουτ.

14′ Ο Νέιρα με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα άουτ.

15′ Σουτ του Στάρτζεον, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Γκαραβέλης.

17′ Πολύ ωραίο γυριστό σουτ του Δουβίκα από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το “Γ” της εστίας του Σωτηρίου.

24′ Ο Ντε Γκουζμάν μέσα από την περιοχή θέλησε (με κόντρα) να γίνει απειλητικός, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

30′ ΚΟΚΚΙΝΗ. Αποβλήθηκε ο Σαλβαδόρ Σάντσες με απευθείας κόκκινη κάρτα, για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Σαρδινέρο (πριν βγει σε τετ α τετ με τον Γκαραβέλη) κι άφησε τον Βόλο με 10 παίκτες από το ημίωρο.

32′ Ο Νέιρα εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο τείχος, νέο σουτ από τον Ντε Γκουζμάν, μπλόκαρε ο Γκαραβέλης.

38′ Δυνατό σουτ του Νέιρα, δύσκολα ο Γκαραβέλης.

Ντε Γκουζμάν

39′ ΓΚΟΛ 0-1. Σέντρα του Νέιρα, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε λίγο πορεία και ο Τζόναθαν Ντε Γκουζμάν στο δεύτερο δοκάρι άνοιξε με πλασέ το σκορ.

41′ O Δουβίκας πάσαρε στον Ουάρντα, ο οποίος πλάσαρε, αλλά μπλόκαρε ο Σωτηρίου.

42′ Ο Κοροβέσης πάσαρε στον Στάρτζεον, ο οποίος σούταρε από καλή θέση εντός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γκαραβέλη.

51′ Ο Περέα πέρασε τον Γιαννούλη και πάσαρε στον Δουβίκα, ο οποίος γύρισε στη μικρή περιοχή, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Σωτηρίου.

58′ Σουτ του Γκουαρατσένα, απομάκρυνε κόρνερ ο Σωτηρίου.

59′ Νέο σουτ του Κολόμπο μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κόντραρε στον Γιαννούλη και κατέληξε κόρνερ.

65′ Σουτ του Δουβίκα, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.

67′ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Ο Ντε Γκουζμάν έκανε τη σέντρα, κεφαλιά – πάσα του Διαμαντή στον Σαρδινέρο, ο οποίος με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη, αλλά ο Καραντώνης αφού συμβουλεύθηκε το VAR ακύρωσε το τέρμα ως οφσάιντ του Διαμαντή.

76′ Σουτ του Περέα με το αριστερό από καλή θέση μετά από λάθος του Μεγιάδο, αλλά ήταν άστοχο.

78′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Σαρδινέρο βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε εύστοχα, όμως ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ. Στη συνέχεια ο Καραντώνης “τσέκαρε” τη φάση στο VAR μετρώντας το γκολ.

ΟΦΗ (γκολ με Βόλο)

84′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Δημόπουλος με κεφαλιά μετά από σέντρα του Νίνη “νίκησε” τον Σωτηρίου μειώνοντας για τους γηπεδούχους.

87′ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Σαρδινέρο απέφυγε τον Κολόμπο, ο οποίος τον ανέτρεψε εντός περιοχής.

88′ ΓΚΟΛ 1-3. “Αέρας” δύο τερμάτων διαφορά για τον ΟΦΗ με την εύστοχη εκτέλεση του Νέιρα.

91′ ΓΚΟΛ 1-4. Διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΟΦΗ με σουτ του Στάρτζεον μετά από αντεπίθεση της Κρητικής ομάδας και πάσα του Νέιρα.

ΟΦΗ (στο Πανθεσσαλικό)

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Μωϋσιάδης (Ηπείρου) – Αϊναλής (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
AVAR: Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής)
Παρατηρητής: Τεροβίτσας (Αιτωλοακαρνανίας)

Κίτρινες: Κοροβέσης (6′), Λυμπεράκης (47′), Νέιρα (57′), Ουάρντα (84′).

Κόκκινες: Σάντσες (30′).

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Γκουαροτσένα, Κολόμπο, Σάντσες, Φερράρι, Κιάκος (79′ Νίνης), Μπαριέντος, Περέα (79′ Μπαρτόλο), Μαρτίνες (33′ Δημόπουλος), Ουάρντα, Δουβίκας (89′ Γέντρισεκ).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές Αμπντούλ, Ντος Σάντος, Νέιρα (92′ Μπαλογιάννης), Διαμαντής, Γιαννούλης, Σαρδινέρο, Γρίβας (89′ Σακόρ), Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν, Κοροβέσης (46′ Λυμπεράκης).

Στα αξιοσημείωτα:

➺ Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή σε συμπαράσταση στους ποδοσφαιριστές των κατηγοριών Super League 2 – Football League που δεν έχουν ξεκινήσει ακόμη τα πρωταθλήματά τους.

➺ Το γκολ με το οποίο άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό ήταν το παρθενικό τέρμα του Τζόναθαν Ντε Γκουζμάν στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Συνέπεσε με την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του ΟΦΗ ως βασικός.

➺ Το τέταρτο τέρμα του Αντριάν Σαρδινέρο στο πρωτάθλημα. Περισσότερα έχουν μόνο ο Ελ Αραμπί, ο Μπαράλες και ο Σφιντέρσκι (από πέντε).

➺ Δύο νίκες έχει στο πρωτάθλημα ο ΟΦΗ και οι δύο μακριά από την Κρήτη (η πρώτη στη Λαμία).

➺ Ήταν η πρώτη νίκη και το πρώτο θετικό αποτέλεσμα του ΟΦΗ κόντρα στον Βόλο σε επίπεδο Super League. Δύο φορές έχουν αναμετρηθεί στο παρελθόν (πέρυσι) και στις δύο επικράτησε η Θεσσαλική ομάδα.

➺ Είναι το πρώτο παιχνίδι στο φετινό πρωτάθλημα που ο Βόλος δέχεται περισσότερα του ενός γκολ.