Πάρτι στη Ριζούπολη η ΑΕΚ, 4-1 την ΑΕΛ

Super League 1 22 Νοεμβρίου 2020, 17:08

Μία καταιγιστική και άκρως αποτελεσματική στο τελευταίο εικοσάλεπτο ΑΕΚ συνέτριψε την ΑΕΛ με 4-1 στη Ριζούπολη.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης είχε ευκαιρίες, αλλά όχι τέρματα. Στον αντίποδα, στην επανάληψη οι περισσότερες ευκαιρίες μετουσιώθηκαν σε γκολ. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο “δικέφαλος” έκανε “πάρτι”.

Το φιλμ του παιχνιδιού στη Ριζούπολη:

9′ Από αριστερά ο Μαχαίρας σήκωσε τη μπάλα, κάνοντας την παράλληλη μπαλιά, ο Λόπες πετάχτηκε μέσα στη μικρή περιοχή κι έκανε την άστοχη προβολή.

11′ Πρώτη επίθεση της Λάρισας, ο Μιλοσλάβεβιτς άνοιξε αριστερά στον Φιλίπ, ο οποίος σούταρε ξεμαρκάριστος και ο Σβάρνας πριν η μπάλα καταλήξει στον αμαρκάριστο Πλατέλλα και τη στείλει στα δίχτυα, έβαλε το πόδι του κι έδιωξε σε κόρνερ.

12′ Πρώτη κεφαλιά μετά την εκτέλεση του κόρνερ, η μπάλα στον Μιλοσλάβιεβιτς που ήταν σε θέση βολής, αλλά αιφνιδιάστηκε, δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ μέσα στη μικρή περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

18′ Δυνατό πλασέ του Αλμπάνη με το δεξί, μέσα στην περιοχή και προς τα αριστερά, ο Νάγκι εκτινάχθηκε και έδιωξε δύσκολα και εντυπωσιακά με το ένα χέρι σε κόρνερ.

21′ Η μπάλα στον Αλμπάνη εντός περιοχής. Δεν του βγήκε το πρώτο κοντρόλ, έκανε το σουτ με το αριστερό, έφυγε ψηλά άουτ η μπάλα.

32′ Από δεξιά ο Αλμπάνης πέρασε τον Μιχαήλ, τη γύρισε στο πέναλτι, σουτ του Σάκχοφ, προ της γραμμής έδιωξε με αυτοθυσία σε κόρνερ ο Μπέρτος.

37′ Νέα σπουδαία επέμβαση του Νάγκι. Σέντρα από αριστερά, κεφαλιά του Μάνταλου, έδιωξε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ σε κόρνερ.

55′ ΓΚΟΛ 1-0. Από το ύψος της περιοχής η μπάλα ήρθε ψηλά στον Μαχαίρα, ο οποίος την κατέβασε με το στήθος και πριν σκάσει στο έδαφος έκανε το μονοκόμματο σουτ με το αριστερό στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνιά του Νάγκι.

68′ ΓΚΟΛ 1-1. Δυνατό σουτ – “κεραυνός” του Σπαρβ η μπάλα “τράνταξε” το οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα κι “έσκασε” εντός γραμμής ισοφαρίζοντας.

69′ Σουτ του Αλμπάνη, βρήκε σε αντίπαλο αμυνόμενη η μπάλα και πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Ναγκί κόρνερ.

72′ ΓΚΟΛ 2-1. Κάθετη του Μάνταλου στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος απέναντι στον Νάγκι με δυνατό σουτ στη δεξιά γωνία ξαναέδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ.

78′ ΓΚΟΛ 3-1. Τρομερό σουτ εκτός περιοχής του Σιμόες έστειλε τη μπάλα στο δεξί “γάμα” της εστίας του Ναγκί κι έδωσε “αέρα” δύο τερμάτων στην ΑΕΚ. Θύμισε το γκολ στο παιχνίδι με τη Βόλσμπουργκ.

89′ ΓΚΟΛ 4-1. Σκοράρει στην επιστροφή του στο πρωτάθλημα -μετά από πολύμηνη απουσία- ο Κώστας Γαλανόπουλος με σουτ πάνω στην κίνηση μετά από πάσα του Μάνταλου δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ΑΕΚ.

Κίτρινες: Νεντελτσιάρου (29′), Πλατέλλας (48′), Σιμόες (70′).

Διαιτητής: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ (Ανατολικής Αττικής) – Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας)
4ος διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)

ΑΕΚ (Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λόπες (66′ λ.τρ. Ινσούα), Σιμόες, Σάκχοφ (81′ Γαλανόπουλος), Μαχαίρας (66′ Λιβάια), Μάνταλος, Αλμπάνης, Ολιβέιρα (60′ Ανσαριφάρντ, 81′ λ.τρ. Τάνκοβιτς).

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Ναγκί, Μπέρτος, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Μούζεκ (78′ Τρούγιτς), Σπαρβ, Μιλοσάβλιεβιτς, Φιλίπ, Πλατέλλας, Νικολιάς (46′ Τόρζε), Ντουρμισάι.

➪ Το γκολ που σημείωσε ο Θεοδόσης Μαχαίρας στο 55ο λεπτό κι άνοιξε το σκορ ήταν το παρθενικό τέρμα του 20χρονου ποδοσφαιριστή στο πρωτάθλημα.

➪ Ο Σπαρβ έγινε ο τρίτος παίκτης της ΑΕΛ που σκοράρει στο φετινό πρωτάθλημα μετά τους Πινακά (4) και Μούζεκ (1).

➪ Αήττητη εντός έδρας στο πρωτάθλημα: στην έδρα της έχει τρεις νίκες συν την ισοπαλία με τον ΠΑΟΚ. Δεν έχει χάσει τα έξι τελευταία (εντός έδρας ματς) για τη Super League, μετά δηλαδή την ήττα από τον Ολυμπιακό στα πλέι οφ της περασμένης αγωνιστική περιόδου. Έχει τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες (και τις δύο με τον ΠΑΟΚ).

➪ Σκοράρει από αέρος: το γκολ του Σπαρβ ήταν το πρώτο της Θεσσαλικής ομάδας στο πρωτάθλημα με το πόδι σε κανονική ροή αγώνα. Πριν από αυτό η ΑΕΛ είχε πέντε γκολ στο πρωτάθλημα τα τέσσερα με κεφαλιές (κι ένα πέναλτι).

➪ Με… Θεσσαλικές ομάδες στη Ριζούπολη: η ΑΕΚ χρησιμοποίησε για έδρα το “Γεώργιος Καμάρας” όπως είχε κάνει και πέρσι στο παιχνίδι με τον Βόλο καθώς συνεχίζονται τα έργα βελτίωσης του χλοοτάπητα στο “Σπύρος Λούης”.