Παράσταση στον Κλαδισό από τις γυναίκες του Ολυμπιακού

Μπάσκετ 12 Νοεμβρίου 2022, 17:22

Παράσταση στον Κλαδισό έδωσε η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού, κερδίζοντας τον ΟΑΧ με 86-48.

Τα κορίτσια των “ερυθρολεύκων” επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους, κατακτώντας το απόγευμα του Σαββάτου μια εύκολη νίκη, όπως δηλώνει άλλωστε το τελικό σκορ, σ’ έναν αγώνα οποίος ξεκίνησε το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α1.

Πρόκειται για μία ήττα αναμενόμενη από την άλλη για την ομάδα του Αντώνη Λάππα η οποία μπόρεσε να κοντράρει ουσιαστικά μονάχα στο πρώτο δεκάλεπτο τον Ολυμπιακό ο οποίος από τη δεύτερη περίοδο και μετά πάτησε… το πόδι στο γκάζι, εξασφαλίζοντας μεγάλες διαφορές στο σκορ.

Η Ακλ με 15 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ για τον ΟΑΧ ενώ ο Ολυμπιακός είχε πέντε παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τη Σταμολάμπρου να σημειώνει τους περισσότερους (17).

Να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός είχε τη συμπαράσταση φιλάθλων του, οι οποίοι έδωσαν το παρόν στο κλειστό του Κλαδισού, δημιουργώντας μία ωραία ατμόσφαιρα.

Επόμενη αποστολή για τον ΟΑΧ είναι την προσεχή Τετάρτη (16/11), στο εξ αναβολής παιχνίδι απέναντι στις Εσπερίδες Καλλιθέας για την 5η αγωνιστική.

ΟΑ Χανίων-Ολυμπιακός 48-86

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος – Γρίβα – Φραγκούλη

Δεκάλεπτα: 11-18, 19-41, 30-66, 48-86

ΟΑ Χανίων (Αντώνης Λάππας): Κόλεμαν 6, Κλιματσάκη, Γεροστέργιου Χ., Μανουκάκη, Κόνιαλη 4, Ακλ 15, Γεροστέργιου Μ. 3(1), Τσιχλάκη 2, Φάρου 6, Τζόνσον 10.

Ολυμπιακός (Μάρτιν Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 17(3), Σταμάτη 4, Αγιούσο 11(3), Σπυριδοπούλου 13(1), Σύρρα 2, Γκούσταφσον 15, Δίελα 3, Χουγκάζ 3(1), Σουκ 16, Βαμβακά 2.