Παράσταση για ΟΦΗ και Ντίκο στο Αγρίνιο!

ΟΦΗ | 9 Ιανουαρίου 2023, 18:54

Εντυπωσιακό ήταν το πέρασμα για τον ΟΦΗ από το Αγρίνιο σε βάρος του Παναιτωλικού με σκορ 4-0. Φοβερή εμφάνιση από τον Νουά Ντίκο που σημείωσε δύο γκολ, εκ των οποίων το ένα με απίστευτο ψαλίδι!

Η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας παίρνει έτσι ένα εντυπ τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις, δείχνοντας ότι μπορεί να ελπίζει σε μια πολύ καλύτερη συνέχεια.

Πρωταγωνιστής του αγώνα, ο Ντίκο, σκοράροντας δύο γκολ, εκ των οποίων το πρώτο ήταν… ζωγραφιά, καθώς άνοιξε το σκορ με ένα υπέροχο ψαλιδάκι στο 27ο λεπτό.

Ακόμα πιο επιβλητική ήταν όμως η εμφάνιση για τον ΟΦΗ στο β’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο σημείωσε άλλα τρία γκολ!

Στο 52’ από ασίστ του Τοράλ, ο Ντίκο έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Ανέστη για ν’ ακολουθήσει το 0-3 για τον ΟΦΗ στο 73’ όταν από πάσα του Λάρσον ήταν η σειρά για τον Τοράλ για να σκοράρει. To τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Τσιλιανίδης στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο ΟΦΗ είχε και δοκάρι, το οποίο σημάδεψε ο Νέιρα στο 51’.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

11’ Σουτ του Ντίας, άουτ
23’ Ο Ντίκο δοκιμάζει το σουτ, άουτ.
27’ (0-1) Ο Ντίκο, μετά από κεφαλιά-πάσα του Ντιουσέ, με απίστευτο ψαλίδι ανοίγει το σκορ για τον ΟΦΗ.
30’ Σέντρα του Νταγκό, κεφαλιά του Καρέλη η μπάλα φεύγει άουτ.
51′ Σουτ από τον Τοράλ αποκρούει ο Ανέστης, νέο σουτ από τον Νέιρα, η μπάλα βρίσκει το δοκάρι.
52’ (0-2) Ασίστ του Τοράλ για τον Ντίκο που σουτάρει εύστοχα στην εστία του Ανέστη.
73’ (0-3) Διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΟΦΗ: Πάσα του Λάρσον για τον Τοράλ που σκοράρει για το τρίτο γκολ της ομάδας του.
83′ Σουτ από τον Γκερέρο η μπάλα περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι και φεύγει άουτ.
86′ Ατοχο σουτ από τον Περέα.
90+3′ (0-4) Ο Τζου σουτάρει, αποκρούει ο Ανέστης και από κοντά ο Τσιλιανίδης γράφει τον επίλογο για τον ΟΦΗ με εντυπωσιακό τρόπο.

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
Βοηθοί: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής) – Μπαλιάκας (Κοζάνης)
4ος διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)
VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
AVAR: Στεφανής (Καρδίτσας)

Κίτρινες κάρτες: Μεγιάδο (56’), Μανδάς (59’), Περέα (90′)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Aνέστης, Αποστολάκης (70′ Λιάβας), Χουχούμης, Μλάντεν, Μαλής (70′ Ζοάο Πέδρο), Ξενιτίδης (46’ Κολοβός), Φλόρες, Ντίας, Σενγκέλια (79’ Μάρτενσον), Νταγκό (60′ Χατζηθεοδωρίδης), Καρέλης

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης, Λάρσον, Μεγιάδο (76’ Περέα), Ντιουσέ, Μπαλογιάννης, Νέιρα (69’ Τσιλιανίδης), Τοράλ (75′ Γκερέρο), Ντίκο (84’ Τζου)