Πάντα 2ος ο Άρης, 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης

Super League 1 4 Απρ 2021, 19:20

Την παρθενική του νίκη στα πλέι οφ πέτυχε ο Άρης που επικράτησε στη Θεσσαλονίκη του Αστέρα Τρίπολης με 2-0.

Ο Αστέρας ήταν εμφανώς ανώτερος στο πρώτο ημίωρο. Είχε τουλάχιστον πέντε – έξι καλές στιγμές να ανοίξει το σκορ, κάτι που κατάφερε στο 9ο λεπτό, αλλά το γκολ του Βαλιέντε (με κοντινό σουτ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ) ακυρώθηκε (μετά και τον έλεγχο του VAR) ως οφσάιντ.

Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα οι γηπεδούχοι δεν κατέγραψαν ούτε μία τελική, κάτι που έγινε στο 36ο (με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάμα). Ο Άρης ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με μόλις μία τελική (κι αυτή εκτός εστίας), ενώ η ομάδα της Τρίπολης με έξι (μία στον στόχο).

Το παιχνίδι έγινε πιο ανταγωνιστικό και ισορροπημένο στο δεύτερο ημίχρονο με τον Άρη να σκοράρει στο 69ο λεπτό όταν οι παίκτες του βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Σίλβα να περνάει και τον Παπαδόπουλο και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από πλάγια θέση (1-0).

Δημιουργός του γκολ ο Λούκας Σάσα, ο οποίος βρήκε με υπέροχη μακρινή μεταβίβαση τον σκόρερ. Ήταν το τέταρτο τέρμα του Σάντε Σίλβα στο πρωτάθλημα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Δημήτρης Μάνος “κλείδωσε” τη νίκη των “κιτρίνων” (2-0).

Αυτή φορά ο Σίλβα από εκτελεστής (στο πρώτο γκολ) μετατράπηκε σε δημιουργό. Παίζοντας κάθετα έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Μάνο με τον Παπαδόπουλο, με τον επιθετικό του Άρη να πλασάρει εύστοχα δίνοντας τέλος ουσιαστικά στο παιχνίδι.

Ήταν η πρώτη νίκη του Άρη στα πλέι οφ (στην πρεμιέρα είχε ηττηθεί από τον Ολυμπιακό), ο οποίος παραμένει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Στον αντίποδα ο Αστέρας Τρίπολης δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στο ισόπαλο 2-2 με τον Παναθηναϊκό και γνώρισε την πρώτη του ήττα στο μίνι πρωτάθλημα παραμένοντας στην έκτη θέση.

Στο φινάλε του αγώνα εκτιλήχθηκε ένα άκρως συγκινητικό στιγμιότυπο με τον Ιγκλέσιας να αγκαλιάζει τον διαιτητή της αναμέτρησης Σιδηρόπουλο και να εκφράζει τα συλλυπητήριά του για την απώλεια του πατέρα του.

Κίτρινες κάρτες: Μουνάφο (16′), Τζέγκο (17′), Σάσα (57′), Σουάρεθ (80′).

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος
Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωσταράς – Ιορδάνης Δημητριάδης
4ος διαιτητής: Κωνσταντίνος Κοτσάνης

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Λούκας Σάσα (90+ Σάκιτς), Τζέγκο, Μπερτόγλιο (83’ Μπρούνο), Μπρούνο Γκάμα (90+ Μπαγκαλιάνης), Μαντσίνι (58’ Σίλβα), Μήτρογλου (57’ Μάνος).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο, Άλβαρεζ, Μουνάφο (73’ Μουνάφο), Βαλιέντε, Τιλίκα (73’ Κρέσπι) , Σίτο (59’ Ριέρα), Μπαράλες, Λουίς Φερνάντεθ (59’ Αλί Μπαμπά).