Πάντα 1ος ο Ολυμπιακός – “Έπιασε” ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός

Βόλεϊ 15 Ιανουαρίου 2023, 20:46

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από τη Σύρο αυξάνοντας τη διαφορά από τους "διώκτες" του καθώς ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας του ΠΑΟΚ και τον "έπιασε" στη 2η θέση.

Με τη διεξαγωγή της 11ης αγωνιστικής αγωνιστικής συνεχίσθηκε το Σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα της Volley League. Αναλυτικά…

Ο Ολυμπιακός στάθηκε όρθιος στη Σύρο

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Ιντάλγκο σε επίθεση και σερβίς νίκησε με 3-2 σετ τον μαχητικό και βελτιωμένο Φοίνικα. Με αυτή τη νίκη ανέβηκε στους 29 βαθμούς και εξακολουθεί να είναι μόνος πρώτος στο βαθμολογικό πίνακα. Ο Φοίνικας πήγε στους 18 βαθμούς. Οι “ερυθρόλευκοι” θα παραμείνουν στο νησί, καθώς την προσεχή Τρίτη (17/01) θα αντιμετωπίσουν και πάλι τον Φοίνικα, αυτή τη φορά για τον πρώτο ημιτελικό του Λιγκ Καπ.

Μεταμεσονύχτιο θρίλερ στο “Παλατάκι”

Σε ένα από τα καλύτερα ματς του πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο PAOK Sports Arena μετά από ματς θρίλερ 2,5 ωρών. Είναι η 5η αλλά και πιο δύσκολη νίκη του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ τη φετινή σεζόν για πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ και Σούπερ Καπ. Με το τρίποντο αυτό ο Παναθηναϊκός έπιασε τον ΠΑΟΚ στην 2η θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς έναντι 29 του Ολυμπιακού που ξέφυγε +5 βαθμούς και έχει μεγάλο πλεονέκτημα για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Ο Μίλων επέστρεψε στις νίκες

Ο Μίλων επέστρεψε στις νίκες στη Volley League. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έκανε σπουδαία εμφάνιση και νίκησε με 3-0 σετ τον Πήγασο Πολίχνης. Αυτή ήταν η 7η νίκη του Μίλωνα σε 11 αγώνες που τον εκτόξευσε στους 22 βαθμούς εδραιώνοντάς τον στην πρώτη τετράδα. Την τιμητική του είχε ο Ανδρέας Ανδρεάδης που γιόρτασε τα γεννέθλια του, ενώ πριν τον αγώνα τιμήθηκε ο Λουκ Χερ ως MVP της 8ης αγωνιστικής. Ο Πήγασος δεν μπόρεσε να διασπάσει με το σερβίς του την υποδοχή του Μίλωνα και εκτός του Μίλη που πέτυχε 15 πόντους υστέρησε επιθετικά.

Πολύ κακός ο ΟΦΗ, ήττα 3-0 σετ από Κηφισιά

Ο ΟΦΗ πραγματοποίησε τη χειρότερη, ίσως, εμφάνισή του στο φετινό πρωτάθλημα, ηττήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου Αθλητικού Κέντρου με 3-0 σετ από την Κηφισιά και το έργο του δυσκολεύει ακόμη περισσότερο.

Πολύ κακός ο ΟΦΗ – Ήττα 3-0 σετ από Κηφισιά

Τρίποντο… παραμονής ο Άθλος

Την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα και την πρώτη με 3-0 σετ πανηγύρισε ο Άθλος Ορεστιάδας και μάλιστα επί του Αριστοτέλη Σκύδρας, ο οποίος στον πρώτο γύρο είχε νικήσει 3-2 σετ. Με υπεροχή σε όλους τους τομείς και κυρίως σε σερβίς και μπλοκ ο Άθλος πήρε καθαρή νίκη που τον ανέβασε στους 11 βαθμούς, όσους έχει και ο Πήγασος Πολίχνης. Κορυφαίοι οι Ντε Πρα, Αλγκούλ, Κασαμπαλής και Γκλαντστόοουν. Ο Αριστοτέλης δεν μπόρεσε να αντισταθεί με αξιώσεις και δεν έγινε απειλητικός σε κανένα σημείο του αγώνα.