ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ

Για 3η φορά στον τελικό και δεύτερη απέναντι στον Μινώταυρο

Ο Πανακρωτηριακός θα βρεθεί για δεύτερη φορά την τελευταία τετραετία και τρίτη συνολικά στην ιστορία του στον τελικό του Κυπέλλου Χανίων απέναντι στον Μινώταυρο.

Η ομάδα του Ακρωτηρίου είχε δώσει το παρών τελευταία φορά το 2017, σε ένα συγκλονιστικό ματς στο γήπεδο Περιβολίων, όπου είχε ηττηθεί στα πέναλτι από την Κ20 του Πλατανιά (1-1 κ.α.), με τον Στέφανο Βασιλομιχελάκη να πετυχαίνει το γκολ της στην κανονική διάρκεια.

Η πρώτη συμμετοχή σε έναν τελικό, ήταν 15 χρόνια πριν, ξανά απέναντι στον Μινώταυρο, το 2005 στο κατάμεστο τότε γήπεδο της Μ. Ελιάς.

Ο Πανακρωτηριακός είχε ισοφαρίσει σε εκείνο το ματς σε 1-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα με γκολ του Βαγγέλη Ανδρεαδάκη αλλά γνώρισε τελικά την ήττα λίγο πριν το τέλος της παράτασης με 2-1.

Ετσι στον φετινό τελικό ξανά απέναντι στους "πράσινους", ο Πανακρωτηριακός θα διεκδικήσει το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας του.