Πάλι με 1-0 ο Ολυμπιακός τον Αρη – Προβάδισμα για πρόκριση

Ποδόσφαιρο 18 Ιανουαρίου 2023, 21:01

Ολοκληρώθηκε με το ίδιο σκορ το δεύτερο παιχνίδι ανάμεσα σε Ολυμπιακό-Αρη. Μετά το πρωτάθλημα, οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν και στο Κύπελλο με σκορ 1-0.

Ετσι, ο Ολυμπιακός αποκτά προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά χάρη στο γκολ που σημείωσε στο 30ό λεπτό ο Γκάρι Ροντρίγκες με κοντινό πλασέ ύστερα από σέντρα του Ανδρούτσου.

Ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε στο πρώτο ημίχρονο, με τον Αρη να πιέζει στα τελευταία λεπτά και ειδικότερα το διάστημα από το 79ο μέχρι το 83ο λεπτό οπότε και είχε τρεις διαδοχικές ευκαιρίες όπου η πιο σημαντική ήταν το δοκάρι στο 79’ του Καμάτσο, ενώ αμέσως μετά χρειάστηκε η σωτηρία απόκρουση του Τζολάκη, ο οποίος αγωνίστηκε σε ένα ακόμα παιχνίδι για το Κύπελλο, σε προσπάθεια του Μπράμπετς για να διατηρηθεί το 1-0.

Οι δύο ομάδες δίνουν έτσι ραντεβού σε λίγες ημέρες στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, οπότε και μένει να φανεί ποια από τις δύο θα πάρει την πρόκριση στον ημιτελικό.

Διαιτητής: Μαρτίνς (Πορτογαλία)
Βοηθοί: Κάμπος (Πορτογαλία) – Ριμπέιρο (Πορτογαλία)
4ος διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
VAR: Μιγκέλ (Πορτογαλία)
ΑVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας)

Κίτρινες κάρτες: Βρουσάι (23’)

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Tζολάκης, Ανδρούτσος (65′ Ρέαμπτσιουκ), Βρουσάι (80’ Μπουχαλάκης), Ρέτσος, Ντόι, Σαμασέκου, Ινμπομ Χουάνγκ, Κασάμι (65′ Χάμες Ροντρίγκες), Γκάρι Ροντρίγκες (69′ Ροντινέι), Μασούρας, Ελ Αραμπί (69′ Μακαμπού)

Αρης (Αλαν Πάρντιου): Koυέστα, Οντουμπάγιο (46′ Εμπακατά), Μαζικού, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ετέμπο, Νταρίντα, Ματέο Γκαρσία (46′ Καμάτσο), Μαντσίνι (69′ Ντουκουρέ), Ιτούρμπε (65′ Πάλμα), Καμαρά (35’ λ.τρ. Γκρέι)