Πάλεψε αλλά ηττήθηκε

Ρέθυμνο Cretan Kings | 9 Μαρτίου 2019, 21:18

Την ευκαιρία να πάρει μια σημαντική νίκη έχασε το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο λύγισε με 86-81 στην παράταση (76-76 κ.δ.) από τον Προμηθέα, στην Πάτρα, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Betshop Basket League.

Η ομάδα της Κρήτης απέδωσε εξαιρετικά στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης στο κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος», φτάνοντας μία «ανάσα» από ένα μεγάλο «διπλό». Μάλιστα, οι παίκτες του Ρεθύμνου πήραν προβάδισμα μέχρι και με 10 πόντους (40-50 στο 22’), αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή.

Το ματς εξελίχθηκε σε «θρίλερ» στο φινάλε, αφού το 74-69 έγινε 76-76 χάρη στον Ελάιζα Τζόνσον, ο οποίος σημείωσε 3/4 βολές, αλλά έχασε την τελευταία και πιο κρίσιμη που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του. Στην παράταση η αστοχία τόσο από τη γραμμή των βολών, όσο και από τα 6.75μ. στοίχισαν τη 15η ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 40-40, 65-63, 76-76 κ.δ., 86-81 παρ.

Προμηθέας (Μάκης Γιατράς): Σαλούστρος 17 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κατσίβελης 7, Γερομιχαλός 1, Λίποβι 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες), Παρκς 12 (5/5 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Κασελάκης 17 (8 ριμπάουντ), Γκίκας 10 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μέιερ 3 (1), Ελις 10, Μαντζούκας.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου 6, Μπαρτ 7 (1), Κλάντον 14 (7/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Ραζής 2, Ντάνιελς 10, Τζόνσον 16 (7 ριμπάουντ), Καλογιαννίδης, Χίκι 12, Κουρέπης 6(2), Τζόουνς 8.