Παίδες: Ήττα από Φινλανδία με Πολιτάκη βασικό

Ποδόσφαιρο 5 Οκτωβρίου 2022, 18:48

Την ήττα από τη Φινλανδία με 2-1 γνώρισε η Εθνική ομάδα Παίδων στην πρεμιέρα της προκριματικής φάσης του Euro U17, στο πλαίσιο του 8ου ομίλου που διεξάγεται στο Κόσοβο.

Οι αντίπαλοι της Ελλάδας ήταν πιο αποτελεσματικοί και προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στα τέρματα του Ruoppi στο 21ο και του Ezeh στο 32ο λεπτό με πέναλτι (στο οποίο υπέπεσε ο Παναγάκος στον Levealahti).

Η Εθνική Παίδων μείωσε στο 42ο λεπτό με τον Τζίμα μετά από πάσα του Μουζακίτη, αλλά -παρά τις ευκαιρίες που είχε στο δεύτερο ημίχρονο- δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Ο νεαρός Χανιώτης ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, Γρηγόρης Πολιτάκης, ξεκίνησε βασικός στην αναμέτρηση και αγωνίσθηκε για περίπου μία ώρα. Για την ακρίβεια αντικαταστάθηκε στο 58ο λεπτό από τον Καλατζή.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική Κ17 είναι η οικοδέσποινα χώρα (Κόσοβο), με τον αγώνα να είναι προγραμματισμένος το μεσημέρι του προσεχούς Σαββάτου (08/10, 14:00).

Την τελευταία αγωνιστική η Ελληνική ομάδα θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Ιταλία (11/10, 14:00) και στόχος είναι η κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων (ή να βρεθεί στους 4 καλύτερους τρίτους) που οδηγούν στην Elite round του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Φινλανδία: Viitala, Puukko, Levealahti, Simojoki, Raiski (46′ Nurmi), Pasanen (84′ Korkko), Mendolin, Ruoppi, Lahteenmaki (84′ Bostrom), Vauhkonen (69′ Huovila), Ezeh (69′ Ingman).

Ελλάδα: Μπελερής, Χατζηνικολάου, Παναγάκος (58′ Σβίγκος), Πανικίδης, Χατζόπουλος, Πολιτάκης (58′ Καλατζή), Μαρούτσης (79′ Αλαφάκης), Μπρέγκου (58′ Κωστούλας), Ανδρικόπουλος (70′ Τσέλιος), Μουζακίτης, Τζίμας.