Ούτε τώρα ο ΟΦΗ – Ήττα (και) από Ιωνικό | vids

ΟΦΗ | 5 Νοεμβρίου 2022, 20:41

Ο ΟΦΗ παρέμεινε χωρίς εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. "Θύτης" ο Ιωνικός, ο οποίος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Μάντζη πέρασε νικηφόρα από το Ηράκλειο επικρατώντας με 2-0.

Ήταν η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα της Νίκαιας, η οποία χειροκροτήθηκε από τους φίλους του ΟΦΗ (σε αντίθεση με την Κρητική ομάδα, η οποία αποδοκιμάσθηκε). Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στους επτά βαθμούς, στο συν ένα από τον Λεβαδειακό που έχει όμως παιχνίδι λιγότερο.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο γήπεδο ” Θεόδωρος Βαρδινογιάννης”:

2′ Στο έδαφος βρέθηκε ο Τοράλ, ζήτησε πέναλτι η Κρητική ομάδα, άφησαν το παιχνίδι να συνεχισθεί διαιτητής και VAR.

8′ Σουτ εκτός περιοχής του Σεμπά, παραχώρησε κόρνερ ο Μανδάς.

10′ Διαγώνιο σουτ εντός περιοχής από τον Ντιουσέ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

11′ Σε θέση βολής ο Τοράλ, πλάσαρε από διαγώνια θέση, με τον Χουτεσιώτη να αποκρούει εντυπωσιακά.

15′ Άστοχο το μακρινό σουτ του Μπαλογιάννη.

20′ Ο Τζου συνέκλινε και σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και ο Χουτεσιώτης έβγαλε σε κόρνερ.

25′ Γύρισμα του Σεμπά στο ύψος του πέναλτι, με τον Μάντζη να πιάνει μονοκόμματο σουτ και τη μπάλα να περνά άουτ.

31′ Το ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Ντιουσέ ήταν άστοχο.

32′ Ο Ελευθεριάδης κατέβασε τη μπάλα έπειτα από γέμισμα του Λοβέρα, γύρισε το κορμί και σούταρε, με τον Μανδά να μπλοκάρει.

34′ Επικίνδυνο γύρισμα του Λάρσον από δεξιά, δεν πρόλαβε -για λίγο- να κάνει την προβολή ο Γκερέρο, ενώ η μπάλα είχε περάσει και από τον Χουτεσιώτη.

44′ Βγήκε στην αντεπίθεση ο Γκερέρο, πάτησε περιοχή μετά από “κακό” διώξιμο των φιλοξενουμένων και σούταρε από διαγώνια θέση, αλλά ήταν άστοχος.

49′ Μακρινό σουτ του Μπουζούκη, εύκολα ο Χουτεσιώτης.

52′ Ωραία ατομική ενέργεια του Σεμπά, που απέφυγε τον Διαμαντή και γύρισε τη μπάλα στον Μάντζη στο ύψος της μικρής περιοχής, ο οποίος πλάσαρε, με τον Μανδά να αποκρούει εντυπωσιακά με τα πόδια.

56′ ΓΚΟΛ 0-1. Σέντρα του Λοβέρα από δεξιά στην “καρδιά” της περιοχής, ο Βασίλης Μάντζης πήδηξε ψηλότερα και με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

59′ Ο Σεμπά γύρισε και ο Μάντζης σούταρε με τη μία εντός περιοχής, με τον Μανδά να μπλοκάρει.

65′ Βγήκε γρήγορα στην κόντρα ο Ιωνικός, με τον Ελευθεριάδη να πλασάρει και να διώχνει αρχικά ο Μανδάς, ενώ ο Λοβέρα προσπάθησε να πάρει το ριμπάουντ αλλά πρόλαβαν και του έβαλαν διπλή κόντρα οι αμυνόμενοι και δεν του επέτρεψαν να απειλήσει.

84′ ΓΚΟΛ 0-2. Έπειτα από φάση διαρκείας και διπλή προσπάθεια του Μάντζη, ο Έλληνας ποδοσφαιριστής διπλασίασε τα τέρματα του Ιωνικού με πλασέ. Η φάση ξεκίνησε από πρέσινγκ και κλέψιμο του Σεμπά, το οποίο έδωσε τη δυνατότητα στον Μάντζη να τρέξει στην αντεπίθεση. Είναι το πέμπτο γκολ του Μάντζη στο φετινό πρωτάθλημα (έχει και μία ασίστ).

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)
Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αθηνών), Κολλιάκος (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)
VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
AVAR: Μπούξμπαουμ (Ανατολικής Αττικής)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης (63′ Τοράρινσον), Μεγιάδο (74′ Ντικό), Περέα, Ντιουσέ (63′ Ντουρμισάι), Τζου (46′ Θεοδοσουλάκης), Τοράλ (25′ λ.τρ. Μπουζούκης), Γκερέρο.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Σόουζα, Τσιγκρίνσκι, Σάκιτς, Ρομαό, Φαντιγκά (76′ Μασάς), Λοβέρα (65′ Κάνιας), Σεμπά (87′ Αντούνες), Ελευθεριάδης, Μάντζης (87′ Νίκος Ιωαννίδης).